Přejít na hlavní obsah

Týden pro inkluzi ukáže, co inkluze opravdu obnáší

Do osvětové akce, která se koná od 22. do 28. října, se zapojuje také Pedagogická fakulta MU.

O inkluzivním vzděláváním si každý něco myslí, ale ne každý opravdu ví, co to přesně je a jak v praxi funguje. Dozvědět se to ovšem každý může na Týdnu pro inkluzi, který dnes začal přednáškami na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity ale i na řadě dalších míst po celé republice. Zapojí se do něj přes 60 škol, organizací a institucí.

„Kamarádství, pomoc, odvaha. I tomu se děti učí díky inkluzi. Připravme je už ve škole na svět takový, jaký opravdu je.“ Tak zní motto letošního ročníku celostátní kampaně. Poukazuje na fakt, že začleňování žáků se znevýhodněním do hlavního vzdělávacího proudu není přínosem jen pro tyto žáky samotné, ale může obohatit celý dětský kolektiv.

Výrazně do programu přispěje právě Pedagogická fakulta MU, kde se budou akce související s tématem dít každý den v pracovním týdnu.

„Aktivity pořádané v rámci tohoto týdne považujeme za zajímavé doplnění naší běžné výuky. Při besedách, na přednáškách či při filmovém podvečeru se studentky a studenti seznamují s odlišností jiným, mnohdy velmi uvolněným způsobem. Mají možnost se setkat s lidmi s postižením, z jiného kulturního prostředí či jiných zemí a uvědomit si, že je odlišnost samozřejmou součástí naší společnosti,“ podotkla Lucie ProcházkováInstitutu výzkumu inkluzivního vzdělávání Pedagogické fakulty MU.

Návštěvníci programu na fakultě si budou moct zajít na přednášku o podpoře ohrožených dětí, na film o rebelské střední škole v Berlíně, která nemá ředitelku a neznámkuje se v ní či na besedu o možnostech uplatnění nevidomých studentů nebo o tom, jak se žije vozíčkářce s asistenčním psem a s jakými problémy se v každodenním životě potkává.

Týden pro inkluzi vyhlašuje Rytmus – od klienta k občanovi o.p.s. spolu s pedagogickými fakultami. Letos už se koná šestý ročník a zapojí se do něj také další brněnské organizace. Kompletní program najdou zájemci na webu akce www.tydenproinkluzi.cz.

Podívejte na klip k Týdnu pro inkluzi

Hlavní novinky