Přejít na hlavní obsah

Senát Fakulty informatiky MU děkana nezvolil. Vypíše nové volby

Jediný kandidát Jiří Zlatuška získal podporu jen od třetiny akademického senátu.

Jiří Zlatuška byl děkanem fakulty do pondělí 8. dubna, kdy podal rezignaci.

Kdo povede Fakultu informatiky Masarykovy univerzity, zatím není jasné. Akademický senát fakulty dnes ve druhém kole kandidáta na děkana nezvolil. Třetí kolo volby se nekonalo, protože jediný kandidát Jiří Zlatuška z něj odstoupil. Nové volby vyhlásí senát začátkem příštího týdne.

Zlatuška získal v druhém kole volby čtyři hlasy, šest členů akademického senátu bylo proti jeho zvolení a dva se zdrželi. Senát teď musí vyhlásit nové volby. „Předpokládám, že nyní dáme akademikům několik týdnů možnost, aby se přihlásili. Samotná volba se pak může konat měsíc po zveřejnění kandidátů. Znovu volit děkana tak budeme v červnu,“ uvedl předseda Akademického senátu Fakulty informatiky MU Michal Kozubek.

Jiří Zlatuška byl děkanem fakulty do pondělí 8. dubna, kdy podal rezignaci. Důvodem bylo to, že v prvním kole volby nového děkana, které se konalo před týdnem, neuspěl. Hlasovali pro něj tři senátoři a sedm se zdrželo. Do doby zvolení a následného jmenování děkana pro příští období převzal pravomoci spojené s řízením fakulty stávající statutární zástupce a proděkan pro studijní programy fakulty informatiky Jiří Barnat.

Dnešnímu druhému kolu předcházela asi půlhodinová diskuze, v níž Jiří Zlatuška vysvětloval důvody své rezignace a reagoval také na dotazy senátorů, kteří s ním po první neúspěšné volbě diskutovali především o roli děkana ve vedení fakulty.

Před druhým kolem Zlatušku přišel na zasedání senátu podpořit Jiří Barnat. „Působil jsem v posledním vedení fakulty a měl jsem za to, že fungovalo dobře jak směrem k fakultě, tak i navenek, tedy jak k vedení univerzity, tak i směrem k veřejnosti. Profesor Zlatuška je osobnost a dobře reprezentuje zájmy fakulty,“ řekl po skončení zasedání Barnat s tím, že ale nepředpokládá, že by Zlatuška v další volbě uspěl.

Jiří Zlatuška řídil Fakultu informatiky MU necelé čtyři roky, ve funkci byl už počtvrté. Jako děkan působil poprvé v letech 1994 – 1998 a pak dvě období po sobě v letech 2004 – 2011.

Hlavní novinky