Přejít na hlavní obsah

Návrat vědců z Antarktidy zkomplikovala porucha na lodi i koronavirus

Termín návratu devítičlenné expedice, která měla původně přijet koncem března, není v tuto chvíli jistý.

Členové vědecké expedice Masarykovy univerzity na palubě lodi AP-41 Aquiles společně s kapitánem Jorge Ibarrou, piloty vrtulníků a dalšími důstojníky. V pozadí chilská antarktická stanice Arturo Prat.

Přestože je Antarktida jediným kontinentem, kde se nový koronavirus neobjevil, návrat vědců ze základny J. G. Mendela Masarykovy univerzity na ostrově Jamese Rosse se výrazně komplikuje.

Teplé počasí v prvních týdnech pobytu na stanici umožnilo expedici splnit všechny naplánované vědecké aktivity včas, na základně ale musela skupina výzkumníků zůstat do pozdějšího data, než plánovala. První zdržení způsobila závada na lodi chilského námořnictva Aquiles, která je vyzvedla až 21. března.

S ohledem na to, že loď má v oblasti Antarktidy ještě další logistické úkoly, dorazí devítičlenná výprava ke břehům Chile až 8. dubna.

„Přestože v tuto chvíli máme pro kolegy zajištěnou přepravu do Evropy, situace se kvůli pandemii koronaviru mění doslova každý den. Aktuálně je v chilském Punta Arenas vyhlášená karanténa, což může znamenat, že by expedice nemohla ještě dva týdny opustit loď, a její návrat do České republiky by se tak odsunul na neurčito. Situaci ale neustále řešíme ve spolupráci s českým velvyslanectvím v Chile a chilskou admiralitou tak, abychom jim zajistili hladký návrat,“ přiblížil letošní velmi komplikovanou situaci antarktické výpravy vedoucí Českého antarktického výzkumného programu Daniel Nývlt z Přírodovědecké fakulty MU. Obdobné problémy má aktuálně i mnoho dalších antarktických výzkumných programů.

Čeští vědci letos odjeli do Antarktidy 17. ledna s cílem dál sledovat dopady klimatické změny na antarktické ledovce, permafrost, jezera, vodní toky či půdu a veškerý život od mikroorganismů až po nižší rostliny.

Velryba doprovázející loď při plavbě.
Tučňák u chilské stanice Presidente G. Videla.
Záběr oblaků Altocumulus lenticularis při plavbě Gerlachovým průlivem na západním pobřeží Antarktického poloostrova.

Hlavní novinky