Přejít na hlavní obsah

Děkankou Filozofické fakulty MU se stane Irena Radová

Vedoucí Ústavu klasických studií Filozofické fakulty MU Irena Radová byla dnes zvolena novou děkankou fakulty. V tajné volbě porazila protikandidátku Markétu Kulhánkovou.

Nová děkanka Filozofické fakulty MU Irena Radová.

Volební zasedání Akademického senátu Filozofické fakulty MU se uskutečnilo v hybridní formě a volby děkanky se účastnilo 21 senátorů. Rektor MU Martin Bareš jim popřál zodpovědnou volbu, která bude ke cti jedné ze zakládajících fakult Masarykovy univerzity.

Jako první před samotnou volbou vystoupila Irena Radová, která se o post děkanky ucházela s programem Moderní fakulta otevřená dialogu. „Máme všichni společný cíl, aby se fakulta nadále zdárně rozvíjela. Musíme také nutně navýšit finanční prostředky, které na fakultu přijdou. A také usilovat o to, aby byl absolvent filozofické fakulty symbolem vysoké odbornosti,“ uvedla Irena Radová.

Upozornila také, že nová děkanka bude muset jít do řady střetů, v nichž bude hájit zájmy filozofické fakulty. Ta by se podle Radové měla stát aktivním hráčem v rámci Masarykovy univerzity.

Její soupeřka Markéta Kulhánková, která na Ústavu klasických studií vyučuje především byzantskou a novořeckou literaturu, v předvolebním vystoupení uvedla, že od jejího týmu není možné v případě zvolení očekávat rychlé radikální změny.

„Nebudeme se podřizovat zájmovým skupinám a nebudeme rezignovat na vědu a pedagogickou činnost. Naším cílem je perfektně fungující děkanát,“ nastínila program svého týmu Markéta Kulhánková, která se o post děkanky ucházela s programem VIZE22.

Zdůraznila také, že akademici i studenti můžou od jejího týmu očekávat zodpovědný přístup s důrazem na komunikaci. „Chceme silněji propagovat humanitní vědy a získávat víc peněz pro filozofickou fakultu,“ uvedla Kulhánková.

Po projevech obou kandidátek následovala volba nové děkanky, která od 1. dubna nahradí po osmi letech ve funkci děkana Milana Pola. „Počtem 11 hlasů byla akademickým senátem navržena do funkce děkanky docentka Irena Radová,“ oznámil výsledek volby předseda akademického senátu fakulty Václav Štěpánek.

Tým Ireny Radové.

Nově zvolená děkanka poděkovala za projevenou důvěru. A připomněla, že filozofická fakulta má asi 750 zaměstnanců a víc než 8300 studentů. „To je pro mě víc než 9000 důvodů, proč zlepšovat chod fakulty. Slibuji, že splním všechno, co jsem ve svém programu slíbila,“ řekla Irena Radová.

Ta by se měla funkce ujmout po jmenování rektorem 1. dubna a v čele Filozofické fakulty MU by měla stát až do konce března 2026.

Hlavní novinky