Přejít na hlavní obsah

Mendelovo muzeum MU otevřelo novou expozici

Dvousté výročí Mendelova narození slaví Mendelovo muzeum MU s předstihem již nyní, novou expozicí s názvem Genetika aneb Podivuhodná cesta do jádra buňky.

Část nové expozice v Mendelově muzeu MU

Pokud patříte mezi ty, kteří již Mendelovo muzeum navštívili, ale chcete se o zakladateli genetiky G. J. Mendelovi dozvědět víc, máte teď důvod se do muzea vrátit. Po téměř dvouletých přípravách totiž muzeum, které sídlí v areálu augustiniánského opatství na Starém Brně, otevřelo úplně novou expozici, která plynule navazuje na dřívější výstavní prostory.

Expozice vtahuje návštěvníky do tajů buněčného jádra, a ti se tak dozví zajímavosti o Mendelových pokusech, objevech, základech genetiky a molekulární biologii. Výstava nadchne malé i velké svojí interaktivitou a zajímavými modely, při jejichž tvorbě dostali volnou ruku studenti MU. Jejich nápady pak přetvořilo v expozici Studio M+.

 „Naším cílem je provést návštěvníky od buňky, přes Mendelovy poznatky, po základní principy v molekulární biologii. Mendelův odkaz neztrácí ani po dvou stech letech na důležitosti a jeho život je po všech stránkách inspirativní. Rádi bychom, aby se i díky naší nové expozici především studenti a mladí vědci naučili předávat veřejnosti srozumitelnou formou své objevy,“ uvedla hlavní kurátorka výstavy Eva Chocholová s tím, že na konci expozice vyhradili její autoři také prostor pro pravidelně obměňovanou prezentaci výzkumu na Masarykově univerzitě.

Část nové expozice v Mendelově muzeu MU

„Věřím, že se naše expozice bude dále rozšiřovat a doplňovat, a že tyto všechny novinky budou návštěvníky lákat k tomu, aby se vraceli nejenom do muzea, ale i k Mendelovu odkazu,“ dodala Chocholová, která na Přírodovědecké fakultě MU vystudovala obor molekulární biologie a nyní se v doktorském programu zabývá molekulární a buněčnou biologií a genetikou.

Kromě nové expozice mají návštěvníci muzea možnost vrátit se do první poloviny 19. století a zažít atmosféru místa, kde Mendel sepsal výsledky svých pokusů. Součástí prohlídkového okruhu je totiž také prohlídka jeho původního pokoje v prvním patře opatství.

Mendelův pokoj

Na slavnostní vernisáži výstavy upozornila prorektorka pro výzkum a doktorské studium MU Šárka Pospíšilová také na patnáct nositelů Nobelovy ceny, kteří již Mendelovo muzeum při různých příležitostech a přednáškách navštívili a jejichž vzkazy a podpisy si lze v jedné části výstavy prohlédnout. Připojila také pozvánku na interdisciplinární vědeckou konferenci Mendel Genetics Conference, která bude vrcholnou akcí oslav 200. výročí narození G. J. Mendela.

Veřejnost může novou stálou expozici Genetika aneb Podivuhodná cesta do jádra buňky navštívit od 31. května.

Hlavní novinky