Přejít na hlavní obsah

Programový den MUNI na Meltingpotu bude i interaktivní - s tučňákem či geronto-oblekem

Masarykova univerzita v rámci UNIVERcity STAGE připravila na letošním multižánrovém hudebním festivalu Colours of Ostrava pro návštěvníky několik doprovodných akcí na univerzitních stáncích.

V rámci Programového dne MUNI ve čtvrtek 20. července se na festivalu Colours of Ostrava v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě představí také jednotlivé fakulty MU. Prezentovat se budou aktivitami na univerzitních stáncích a chybět nebude ani zábavný kvíz o Masarykově univerzitě. 

Prezentaci o ukládání radioaktivního odpadu si pro festivalové návštěvníky připravil Ústav geologických věd Přírodovědecké fakulty MU. „Chceme přiblížit bezpečné ukládání vyhořelého jaderného paliva do hlubinného úložiště, v rámci kterého systém tzv. přírodních bariér pomáhá efektivně blokovat únik radioaktivních látek do okolí po velmi dlouhé období. Rádi bychom zároveň návštěvníkům zábavnou formou demonstrovali situace, při nichž jsou vystaveni působení přirozené radioaktivity v každodenním životě,“ naznačila tajemnice ústavu Kateřina Zachovalová.

Získat na památku netradiční fotku s obřím plyšovým tučňákem umožní návštěvníkům festivalu ve svém fotokoutku Barbora Chattová. Tato lektorka a výzkumnice pracuje v Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty MU, kde se věnuje paleoekologickým studiím a studiu řas v Antarktidě. V minulosti byla členkou tří expedic do Antarktidy a jedné do Arktidy. Na letošním diskusním fóru Meltingpot vystoupí v rámci Programového dne MUNI hned dvakrát také jako řečník. Nejprve se představí s polárníkem Pavlem Kaplerem, manažerem Českého antarktického výzkumného programu (CARP), v programu Česká Antarktida. Poté se Barbora Chattová objeví na festivalu i v samostatném Science slam vystoupení s názvem Mráz rozsívku nespálí.

Geronto-oblek umožňuje vcítit se do osmdesátiletého lidského těla.

Jedním z témat letošního diskusního fóra Meltingpot je i dlouhověkost, s níž se pojí část akce připravená Fakultou sociálních studií MU. Program připravilo Centrum pro výzkum stárnutí při Katedře sociologie FSS MU ve spolupráci s Národním institutem pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI), který se rovněž věnuje problematice dlouhověkosti a stárnutí. Návštěvníci festivalu tak získají možnost vyzkoušet si unikátní oblek imitující stárnutí, tzv. geronto-oblek. „Tento oblek umožňuje vcítit se do osmdesátiletého lidského těla. Imobilizuje klouby, ztěžuje pohyb v prostoru, zhoršuje zrak a sluch. Zájemci tak poznají, jaké to je během několika minut zestárnout o několik desítek let, kdy jim nohy ztěžknou, záda se ohnou, z rukou se ztratí cit, rozostří se zrak a budou hůře slyšet,“ přiblížila Světlana Nedvědová z FSS MU.

Lékařská fakulta MU na svém univerzitním stánku seznámí festivalové návštěvníky s problematikou a prevencí infekce HPV. S nejrozšířenější sexuálně přenosnou chorobou se potká osm z deseti Čechů. „HPV neboli lidský papilomavirus je nejčastěji spojovaný s rakovinou děložního čípku, ovšem infekce může způsobovat různé nemoci týkající se obou pohlaví. Na našem stánku si proto objasníme, co to vlastně HPV je, jak se přenáší, jak se infekce může projevit a zejména jak se proti němu chránit. Při názorné ukázce gynekologického a urologického vyšetření, která jsou v této problematice důležitá, si budeme demonstrovat jednoduchou anatomii na našich modelech pánví a děložních čípků a prakticky si vyzkoušíme aplikaci nejjednodušší ochrany. Na závěr bude připravený kvíz s malým dárkem,“ nalákal Martin Bartoš z Lékařské fakulty MU.

Celým programem provede Petr Sucháček, který vystudoval pedagogiku na FF MU. Posledních deset let vede workshopy zaměřené na popularizaci vědy či soutěže Science slam.

Hlavní novinky