Přejít na hlavní obsah

Evropští knihovníci obdivovali knihovny MUNI i přístup ke studentům

Před začátkem semestru přivítala Masarykova univerzita celkem 15 knihovníků z evropských univerzit, kteří do Brna přijeli na týdenní školení pořádané knihovnami MUNI.

Na MUST Week přijeli účastníci z Bulharska, Francie, Itálie, Polska, Portugalska, Rakouska, Řecka, Španělska a Švédska.

Knihovny MUNI organizují MUST Week (Masaryk University Staff Training Week), zaměřený na poskytování služeb v oblasti informačního vzdělávání, podpory vědy a výzkumu a Open Science, od roku 2013. Letos jej organizovala Knihovna univerzitního kampusu, do níž zavítali účastníci z různých koutů Evropy, konkrétně z Bulharska, Francie, Itálie, Polska, Portugalska, Rakouska, Řecka, Španělska a Švédska. Přečtěte si, co se jim na programu nejvíc líbilo a co je nejvíc nadchlo.

Damien Belveze, Francie, University of Rennes

Na staff weeku jsem byl poprvé a byla to pro mě skvělá zkušenost. Měli jsme velmi zajímavý týdenní program, všechno bylo skvěle zorganizované a zároveň ideálně vyvážené tak, abychom měli i dostatek volného času na poznávání města. Díky tomu jsem si mohl i více prohlédnout Brno, kam jezdí naši studenti na výměnný pobyt.

Obsah školení byl velmi přínosný. V Rennes řešíme podobné věci, takže jsem vděčný, že jsem si mohl poslechnout zkušenosti z MUNI a taky se potkat s kolegy z dalších evropských univerzit. Naše společné diskuse byly velmi zajímavé. Velký dojem na mě udělal také nádherný a moderní kampus i místní knihovna. Tam musí být radost studovat. A taky mě velmi překvapilo, jak jsou vaši knihovníci technicky zdatní a jak úzce spolupracují s IT pracovníky. To není vůbec běžné.

Lucyna Dąbrowska, Polsko, Warsaw University of Life Sciences

Týdenní pobyt na MUNI jsem si užila od začátku do konce. Naučila jsem se spoustu nových věcí a jsem moc vděčná, že jsem dostala příležitost učit se od jiných.

Bylo zajímavé srovnávat, jak se naše knihovny liší – zatímco na naší univerzitě máme jednu centrální knihovnu pro celou univerzitu, vy máte na každé fakultě vlastní. A jsou to opravdu nádherná místa. Velmi se mi líbila moderní knihovna v kampusu i krásná knihovna na filozofické fakultě, která sídlí v nádherné budově obrostlé zelení. Úžasné místo, jedna z nejhezčích knihoven, jaké jsem kdy viděla.

Nadšená jsem také z velkého množství aktivit a workshopů, které vaše knihovny organizují, například rozvoj informační gramotnosti studentů. To u nás vůbec neděláme a ráda bych tuto praxi přinesla i do naší knihovny. Velmi přínosná byla také přednáška o otevřené vědě. S touto oblastí jste na MUNI velmi daleko a jsem ráda, že jsem si mohla poslechnout vaše zkušenosti, protože my jsme v úplných začátcích a teprve budujeme oddělení. Takže celý týden pro mě byl velmi inspirativní.

Christian Kieslinger, Rakousko, St. Pölten University of Applied Science

Na knihovnickém staff weeku jsem byl asi počtvrté a musím říct, že patřil mezi nejlepší. Je vidět, že v mnoha oblastech je Masarykova univerzita napřed a jsem moc vděčný, že předává své zkušenosti dál a že z nich můžou těžit i další univerzity a knihovny.

V Brně už jsem asi popáté, jezdívám sem už poměrně dlouho díky naší dlouholeté meziuniverzitní spolupráci. A vždycky se do města moc rád vracím, je to skvělé místo ke studiu. A navíc máte skvělé pivo a nekonečné množství příchutí. Takže na každý výlet do Česka se vždycky těším.

Àngels Carles-Pomar, Španělsko, Universitat Autònoma de Barcelona

Už jsem byla na několika mezinárodních knihovnických školeních, například v Berlíně, Lisabonu, Vilniusu nebo Edinburghu. A vždycky si z nich odnáším spoustu užitečných informací.

Z MUNI si konkrétně odnáším velmi užitečné informace o Open Accessu, což je téma posledních několika let. Jste v této oblasti velmi daleko a jsem moc vděčná za sdílení zkušeností i diskusi s ostatními kolegy z evropských univerzit.

Málokdy se vám podaří, že byste v jeden týden potkali tolik zahraničních kolegů a poslechli si od nich spoustu zajímavých prezentací na nejrůznější témata, například o správě dat, takže jsem moc ráda, že jsem se staff weeku zúčastnila. A taky si odnáším spoustu praktických věcí, například po vzoru knihovny v kampusu zavedeme do knihovny deky, což naši studenti v souvislosti s energetickou krizí určitě ocení, protože v zimě máme v knihovně jen kolem 19 stupňů.

Maria Tsioutsiou, Řecko, University of Thessaly

Už jsem vyjela na třetí mezinárodní školení pro knihovníky a musím říct, že bylo tím nejlepším. Všechno bylo skvěle zorganizované, dozvěděla jsem se spoustu nových a zajímavých informací, a hlavně mě nadchly vaše knihovny.

Máte nádherné a moderní prostory se spoustou světla, takže je to velmi příjemné prostředí ke studiu. Taky jsem překvapená, že jsou fakultní knihovny otevřené až do večera. U nás je zavíráme kolem šesté, takže se pak studenti musí učit doma.

Velmi se mi také líbilo, jak mají knihovny vybudované seminární místnosti, kde mohou studenti nerušeně pracovat v týmech na skupinových úkolech. To vám závidím. Naši studenti by si určitě přáli něco takového mít i v naší knihovně – vždycky totiž musí složitě hledat jiná místa ke studiu.

Giovanna Frigimelica, Italy, University of Cagliari

V prostředí univerzitních knihoven se pohybuji už dlouhá léta a mezinárodní školení knihovníků na MUNI je přesně to, co jsem potřebovala. Měli jsme úžasnou skupinu, kde jsme si navzájem vyměňovali zkušenosti, a taky jsem se dozvěděla spoustu nových užitečných informací o Open Accessu.

Velmi inspirativní pro mě také byla návštěva knihovny v kampusu a na pedagogické a filozofické fakultě. Jsou to nádherné a moderní knihovny. Nejvíc se mi ale líbil unikátní přístup knihoven ke studentům. Byla jsem ohromená půjčováním sluchátek, dek nebo kávou a čajem zdarma. To musíme u nás na univerzitě v Cagliari zavést také, studenti se pak v knihovně budou cítit vítaní a jako doma.

Hlavní novinky