‚‚Ukazuje se, že lidé, kteří mají vyšší úroveň duševní pohody, jsou odolnější, lépe zvládají náročné situace. Způsob, jak můžeme svou psychickou odolnost posílit, zahrnuje zaměřit se i na dobré věci v životě, nejen pouze na negativa, starosti a problémy. Je dobré více si všímat toho, co se nám daří, v čem jsme dobří a co nám dává smysl,“ uvedla Alena Slezáčková. Duševní pohodu lze hledat třeba i pobytem v přírodě: vnímavost vůči přírodnímu cyklu pomáhá doplnit síly, vyčistit mysl a díky tomu si lépe poradit s těžkými věcmi a do budoucnosti pohlížet s větší nadějí.
Na přednášce, kterou v Kampusu uspořádala fakulta sportovních studií, psycholožka zmiňovala například i to, jaké dopady měla pandemie a začátek války na Ukrajině na naše psychické zdraví, a popsala procesy, kterými si člověk během takových událostí procházel. Jednalo se o zranitelnost, kdy si člověk začal uvědomovat, co se děje. Později šlo o odolnost, kdy jsme se museli na události adaptovat a pracovat s myšlenkami. A jako poslední šlo o osobní rozvoj, tedy schopnost zhodnotit své zkušenosti a stát se lepší verzí sebe sama.
Podle Aleny Slezáčkové je důležité udržovat vztahy s druhými lidmi, protože díky posilování mezilidských kontaktů posilujeme svou odolnost. Dále lidem doporučuje dbát i na fyzické zdraví, například si najít nějakou fyzickou aktivitu, která je bude bavit a naplňovat. Někdy stačí dvacetiminutová procházka, aby si člověk oddechl od starostí.
Důležité je si uvědomit své limity a na co už člověk nemá čas a energii. Není dobré tlačit se do role superhrdiny, který nepotřebuje odpočívat, jíst nebo dělat věci, které ho baví. Naopak pravá odolnost spočívá v tom, že jsme si vědomi svých limitů a kapacit a díky tomu své síly průběžně doplňujeme, shrnuje psycholožka.
Jakých je pět klíčů k duševní pohodě a psychické odolnosti?
- Prožíváte více pozitivních emocí než negativních.
- Čerpáte energii z toho, co vás baví nebo zajímá.
- Rozvíjíte dobré vztahy s druhými lidmi.
- Máte v životě nějaký smysl.
- Připomínáte si, co se vám podařilo.
Pro psychickou odolnosti je také důležité mít naději, která lidem umožňuje zvládat těžké životní situace. ‚‚Naděje je přesvědčení, že změna k lepšímu je možná, že s tím můžeme něco udělat a že nám může někdo pomoci. Naději lze vnímat také jako způsob uvažování o svých cílech, budoucnosti a očekáváních,“ zdůraznila Alena Slezáčková. Jedním ze způsobů, jak si udržet naději i v nepříznivých situacích, které nemáme přímo pod kontrolou, je zaměřit se na něco, co nám dává smysl a v čem můžeme být užiteční.
A jaký měla přednáška přínos pro studenty? Posluchač Filip z lékařské fakulty ocenil sdělení, že na negativní situace se dá pohlížet jako na zkušenosti, díky kterým pak máme větší požitek z pozitivních situací. ‚‚Odnesla jsem si nové formulace vět a myšlenek, co jsem už v sobě měla, ale více jsem si to uvědomila,“ popsala studentka oboru Všeobecná sestra Arina Abrosimenkova, která u docentky Slezáčkové absolvovala v prvním ročníku kurz obecné psychologie.
Autorka je studentkou fakulty sociálních studií.