Přejít na hlavní obsah

Na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity byl zadržen muž se střelnou zbraní

Zbraně na univerzitu nepatří. O tom se přesvědčil o víkendu muž, kterého zadržela policie. Podezřelého chování dotyčného si všimlo vedení fakulty, které celou věc oznámilo na tísňovou linku. U muže byla následně nalezena střelná zbraň.

Událost se odehrála v sobotu, kdy pedagogická fakulta pořádala tradiční Den otevřených dveří. „Ve vnitřních prostorách fakulty jsme spatřili muže, který se choval neobvykle. Divně se rozhlížel a byl neklidný,“ poodhaluje podrobnosti nepříjemného zážitku děkanka Simona Koryčánková. „Po prosincových tragických událostech na pražské filozofické fakultě jsme všichni obezřetnější a ostražitější, a tak jsme na základě tohoto nestandardního chování okamžitě přivolali městskou policii, která zmíněného muže zajistila,“ vysvětluje děkanka Simona Koryčánková, jež ocenila rychlost zásahu, který u zmíněné osoby odhalil zbraň.

Vnášení zbraní je přitom do univerzitních prostor zakázáno, pamatují na to vnitřní předpisy univerzity. Proto je možné, že celá událost bude mít ještě dohru. „Další úkony jsou předmětem šetření policie. Důležité je, že se nikomu nic nestalo a nebyla ohrožena bezpečnost účastníků. Velké poděkování si zaslouží nejen duchapřítomnost paní děkanky, ale také akceschopnost policie,“ dodává mluvčí univerzity Radim Sajbot.

Masarykova univerzita je po tragické prosincové střelbě na Univerzitě Karlově v intenzivní spolupráci s Krajským ředitelstvím policie Jihomoravského kraje. Právě dnes začíná první ze série praktických a bezpečnostních školení ze strany policie pro vybrané skupiny univerzitních zaměstnanců, přičemž v úvodní fázi budou školeni např. provozní pracovníci univerzitních areálů, aby věděli, jak v krizových situacích postupovat. Policii jsou také předávány veškeré nutné podklady pro tzv. zásahové karty, ze kterých bude zřejmé, kolika areály a budovami Masarykova univerzita disponuje, kolik má každá budova pater, vstupů atd., aby případný zásah mohl být co nejrychlejší a nejefektivnější a policie měla už v době příjezdu veškeré základní informace o daném místě k dispozici. „Připravujeme i školení dalších univerzitních pracovníků, aby relevantními informacemi disponovali také odpovědní lidé na všech fakultách a dalších univerzitních součástech. Současně se diskutuje i forma a obsah doporučujících informací pro studenty, přičemž v kontaktu jsme i s dalšími bezpečnostními experty, kteří se specializují na krizové situace,“ doplňuje mluvčí Sajbot.

Masarykova univerzita také finalizuje systém včasného varování, kterým bude možné oslovit v případě nouzové situace či jiného ohrožení formou sms zprávy jednotlivé vybrané skupiny zaměstnanců a studujících, např. z každé fakulty, či dokonce všechny lidi z celé univerzity. Systém by měl být v provozu na jaře. Současně je ve fázi dokončování předávání seznamu kontaktů relevantních univerzitních pracovníků pro policii, aby v případě zásahu byla krizová komunikace mezi oběma subjekty co nejrychlejší a nejefektivnější.

„Domnívám se, že jedno z největších ponaučení, které jsme si mohli z prosincových událostí na Univerzitě Karlově odnést, a teď nemyslím jen nás – akademické pracovníky, ale i všechny studující, je, abychom byli k sobě všímavější, vnímavější a v případě podezření se nebáli tyto věci nahlašovat, ať už na linku 158 či na číslo 156. Na sobotním zásahu je vidět, že policie bere tyto případy vážně,“ uzavírá děkanka Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity Simona Koryčánková.

Hlavní novinky