Máte zajímavý nápad? Využijte podporu Grantů TGM

Už třináctým rokem podporuje Spolek absolventů a přátel Masarykovy univerzity studentské aktivity formou Grantů TGM. Letošní uzávěrka je prodloužena až do 20. května.

Jeden z projektů, který loni získal podporu Grantu TGM, bylo zábavné odpoledne v kampusu nazvané Sport dětem.

Organizovat zajímavý festival či výstavu, uspořádat odbornou přednášku nebo konferenci, vydat publikaci či připravit výzkumný projekt umožní i letos studentům Spolek absolventů a přátel Masarykovy univerzity (SAPMU). Prostřednictvím Grantů TGM podpoří nápady, na jejichž realizaci nemají jednotliví studenti či spolky dostatek peněz.

Spolek SAPMU sdružuje bývalé studenty a ostatní zájemce, kteří mají k Masarykově univerzitě nějaký vztah. Granty TGM vyhlašuje od roku 2012. „O grant může usilovat každý aktivní student Masarykovy univerzity, který přijde s originálním nápadem. Ten by měl reagovat na aktuální společenskou situaci, přinášet nové trendy ve vzdělávání a být schopný reprezentovat Masarykovu univerzitu,“ uvedla předsedkyně spolku Danuše Spáčilová. Doplnila, že na uskutečnění společensky prospěšných nápadů mohou studenti obdržet částku až dvacet tisíc korun. Stejně jako v loňském roce se bude na financování podílet i Odbor vnějších vztahů a marketingu RMU.

SAPMU podporuje během celého roku i menší studentské aktivity a projekty formou takzvaných rychlograntů do výše čtyř tisíc korun. Podmínkou je, že projekt podpořený rychlograntem musí studenti zrealizovat do tří měsíců od podpisu smlouvy. „Náš spolek počítá letos v rozpočtu s celkovou částkou na oba typy grantů 50 tisíc korun. To odpovídá zhruba dvěma až třem větším Grantům TGM a několika rychlograntům,“ upřesnila Danuše Spáčilová.

Do loňského roku spolek podpořil 35 projektů celkovou částkou 428 tisíce korun. V minulých ročnících byly podpořeny například Otevřená encyklopedie o právu Iurum WIKI, festival digitálních her Gamer Pie, online časopis studentů Katedry anglistiky a amerikanistiky Re: Views Magazine nebo cyklus projekcí pro zrakově a sluchově znevýhodněné Čtvrtky bez bariér. „Loňskou podporu získaly čtyři projekty. Patřilo mezi ně například zábavné odpoledne s důrazem na zdravý životní styl pro vybrané skupiny dětí Sport dětem, letní workshop se zaměřením na algoritmizaci a strojové učení DataLab Summer School či workshopy cílené na studující z pedagogické fakulty s názvem Gamifikace ve výuce mediální výchovy,“ vyjmenovala Danuše Spáčilová.
Formulář s přihláškou a další podrobnosti k letošním Grantům TGM najdete na webu. Uzávěrka přihlášek je prodloužena až do 20. května. „Zájemce pošle vyplněnou žádost o grant v elektronické podobě na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a připraví si maximálně tříminutovou videoprezentaci projektu. Vše poté posoudí správní rada a výbor SAPMU a vyberou z předložených žádostí vítězné projekty,“ uvedla Danuše Spáčilová.