Přejít na hlavní obsah

Česko jako studijní destinace. Alumni meet up se poprvé konal v Brně

Více než dvě stovky zahraničních studentů a absolventů, kteří studují na českých vysokých školách, přijely na konci října na společné setkání v Brně. Část programu se odehrávala i na Masarykově univerzitě.

Večerní a neformální část programu se odehrávala v klubu Fléda.

Do Česka je přivedla kvalita studia, konkrétní studijní program, kulturní a jazyková blízkost i kvalita života či výše poplatků za studium. Na českých vysokých školách studuje přes 54 tisíc zahraničních studentů a tvoří tak 18 procent z celkového počtu všech studentů. A drtivá většina (9 z 10) by Česko doporučilo jako studijní destinaci. Zhruba třetina z nich by pak v Česku ráda zůstala i po studiu a pokusila se uspět na trhu práce. To vyplývá z letošního výzkumu Domu zahraniční spolupráce (MŠMT).

Udržovat a posilovat vztahy se zahraničními absolventy je jednou z důležitých aktivit DZS i Masarykovy univerzity. I proto na konci října uspořádaly iniciativy Study in CzechiaCzechia Alumni na půdě Masarykovy univerzity celodenní akci Alumni meetup zaměřenou na networking mezi zahraničními absolventy i studenty českých univerzit a zástupci univerzit, byznysu a partnerských sítí. Návštěvníci se mohli zúčastnit různých setkání, informativních workshopů, kulturních aktivit i večerního programu v klubu Fléda, kde 20 let své existence oslavila iniciativa Study in Czechia (DZS) propagující studium na českých vysokých školách.

Dopolední program určený zástupcům vysokých škol zahájil mimo jiné také prorektor pro internacionalizaci Masarykovy univerzity Petr Suchý. „Rád bych vás přivítal v prostorách naší univerzity. Vždy mě těší, když se mohu setkat lidmi, kteří mají eminentní zájem – podobně jako my – prezentovat Česko v zahraničí a zatraktivňovat naši zemi. Chtěl bych vám popřát hodně zdaru při vašich aktivitách týkajících se kontinuální práce s absolventy. Práce se studenty je jen jedna kostička z mozaiky, kterou se snažíme vytvářet, a na ni zcela logicky navazuje spolupráce po absolvování studia, která je mnohem delší. A myslím, že v tomhle ohledu máme ještě hodně práce před sebou. I proto mám radost z takových aktivit, jakými je například letošní druhé setkání absolventů v Bruselu. Dalo to hodně práce a nebylo to úplně levné, ale přesto to považuji za výbornou investici – jak finanční, tak časovou. Díky takovým setkáním si člověk uvědomí, jak šikovné absolventy máme, a kam to dotáhli. Řada z nich dokonce velmi krátce po absolutoriu.“

Brno je skvělé místo pro studium i kariéru

Odpolední část programu pak byla otevřená i studujícím. Ti se mohli zúčastnit některých ze čtyř workshopů zaměřených na dobrovolnictví, život v Brně, stříhání videí a tematiku „From Campus to Career“. Poté se program přesunul na Flédu, kde už na zhruba stovku zahraničních absolventů a studentů čekala networkingová část spolu s hudebním programem.

„Těší mě, že tady dnes mohu přivítat studenty, absolventy, zástupce českých univerzit i partnerské organizace. V Česku studuje přes 18 procent zahraničních studentů, což z naší země dělá jednu z nejvíce internacionalizovaných zemí Evropy. Věřím, že si užíváte všech výhod, který život a studium v Česku přináší, ať už je to dostupnost studia, poloha uprostřed Evropy nebo kvalitní úroveň vzdělání. A doufám, že vaše dobrodružství v Česku neskončí univerzitním diplomem. Užijte si dnešní večer a využijte ho k získání nových kamarádů i navázání kontaktů, které vám pomohou vstoupit na český pracovní trh nebo získat lepší pracovní pozici,“ popřál účastníkům akce ředitel Domu zahraniční spolupráce Michal Uhl.

Jedním ze zahraničních absolventů, kteří se zúčastnili, byl i Iman Mehmandoust, absolvent Fakulty informatiky Masarykovy univerzity z Afganistánu. „Magisterské studium v Česku jsem začal studovat díky speciálnímu vládnímu stipendiu, které dostala jen hrstka studentů. Během studia jsem si Brno zamiloval a rozhodl jsem se v něm zůstat i po studiích. Příležitostí v IT společnostech tady je opravdu hodně, a tak dnes pracuji v mezinárodní společnosti Oracle. Velmi rád vzpomínám na svá studia na MUNI, byla to skvělá léta. Takže na dnešním setkání univerzit jsem nemohl chybět,“ vyjádřil se absolvent fakulty informatiky.

Na večerní program se přišli podívat také studentka mezinárodních vztahů Sofiia Sharova a student business managementu Artem Moloshtan pocházející z Ukrajiny. „Rádi poznáváme nové lidi a chtěli jsme vystoupit z naší sociální bubliny. Je skvělé, že se takové akce pořádají, díky nim můžeme navázat kontakty se spoustou zajímavých lidí,“ pochvalovali si. 

Dům zahraniční spolupráce organizuje Student and Alumni Meetupy už několikátým rokem. Letošní akce, která se poprvé konala v Brně, navázala na předešlá setkání v Praze a Ostravě. Kromě srazů v Česku DZS organizuje také setkání v zahraničí, naposledy se uskutečnila například ve Švédsku, ŠpanělskuMoldavsku nebo v USA. Tyto akce pomáhají českým univerzitám udržovat kontakty s jejich absolventy a poskytují jim prostor k dalšímu rozvoji spolupráce.

Fotogalerie:

Hlavní novinky