V duchu motta letošního ročníku „Rozbij to!“ se pokoušelo bourat hranice a zažité normy čtrnáct krátkých filmů, které zároveň soutěžily o uznání divácké a odborné poroty.
„Není to myšleno tak, že máš rozbít něco fyzicky, rozbíjet můžeš i kreativně. Jediná myšlenka může rozbít zažitá schémata, žánry nebo narativy,“ řekla v předtočeném úvodu moderátorka Klára Horáková, která se až do závěrečného vyhlašování doplňovala s Ondřejem Minářem. Děkan fakulty informatiky Jiří Barnat rovněž na plátně přivítal obecenstvo a vtipně glosoval aktuální rekonstrukci fakulty: „Vzali jsme toto téma skutečně vážně a rozhodli jsme se rozbít posluchárny, ve kterých se dvacet pět let festival konal.“
Žánrové složení filmů bylo pestré. Kinosálem se místy rozléhal smích, ale stejně tak často rezonovaly hluboké a vážné myšlenky. Promítaly se nejen hrané snímky, ale i animované. Vznikaly jak v rámci fakultních předmětů, tak u externích tvůrců, studentů středních či vysokých umělecky zaměřených škol. Festivalový večer se skládal ze tří částí: dvou soutěžních bloků a jednoho bonusového. Promítání si diváci mohli zpestřit zakoupením něčeho dobrého a přestávky pak vyplnit návštěvou foto koutku nebo výběrem festivalového merche.
Placku na připnutí s textem „Nejsem šalina“ nejlépe pochopí ti, kteří měli možnost zhlédnout film Pravda o Brne přicházející s odvážnou konspirační teorií, že skuteční Brňané neexistují a mění se v pět ráno na tramvaje. „Oceňuji tento vtipný námět, to člověka jen tak nenapadne. Pořádně jsem se zasmál a budu pro to určitě hlasovat,“ zhodnotil promítaný snímek Miroslav Lukášek, student fakulty sociální studií, který akci navštívil poprvé.
Pravidelně festival navštěvuje Adam Mačejovský z filozofické fakulty, který ho poznal i z jiné než divácké strany prostřednictvím předmětu PV174 Laboratory of Electronic and MultiMedia Applications (LEMMA) zaměřeného na organizaci. „Muselo se všechno stíhat a dávat pozor, jestli vše funguje. Teď v sále můžu jen sedět a stresovat se jedině tak nad bakalářkou a státnicemi,“ pochvaloval si roli diváka.
„Nejvíc jsem se zasmál Pravde o Brne, ale tematicky se mi nejvíce líbil film Končí léto. Zpracovával, jak si na střední říkáme, že budeme kamarádi navždy, ale většinou se ti praví kamarádi potkají až potom,“ komentoval Adam snímky prvního bloku, které byly následně i oceněny.

O vyhodnocení první kategorie rozhodlo hlasování diváků. Každý měl možnost pomocí jedinečného QR kódu hlasovat pro libovolný počet snímků. Třetí místo obsadil snímek Končí léto. Jako druhý se umístil souboj mezi milovníky kávy a čaje, film Dokonalá chuť. S počtem 437 hlasů vyhrál a odnesl si tak sošku zlatého „Filmobola“ zápas s konspiračním teoretikem pod názvem Pravda o Brne od tvůrců (režie, námět, produkce Stanislav Kemeň, kamera Matúš Maloveský), kteří bodovali i minulý rok.
Odborná porota zastoupená zakladatelem a ředitelem festivalu Petrem Sojkou, mnohostrannou umělkyní Kristýnou Bartošovou, impresáriem divadla Napříč.cz Robertem Králem a filmovým analytikem a historikem Radomírem Douglasem Kokešem a režisérem a scenáristou Jiřím Vanýskem st. měli opět těžké rozhodování, které snímky ocenit. Nakonec za vítěze prohlásili snímek zabývající se rozchodem Notice of Readiness za „promyšlené uchopení odvážného tématu postavené na kombinaci vzájemně se posilujících útržků dialogů, rozhodnutí nesnímat primárně lidské tváře a silných hereckých výkonech“. Autorka Sára Vašíčková tak obdržela svou již druhou cenu za první místo udělené porotci na tomto festivalu.
Odborné hlasování se v případě druhého místa vyslovilo pro filmový portrét Za hranicí stínu popisující úděl být aktivní umělkyní s výrazně uměleckými kořeny rodiny Saudků (režie Matilda Nielsen). Cena za třetí místo byla předána snímku Končí léto (režie Marek Hoza), kterému se dle slov poroty podařilo lyricky a psychologicky netriviálně zachytit zlom v lidském životě, nastávající po maturitě, a mužské přátelství.

„Akci každý rok tvoří nováčci, z kterých se za rok, a kolikrát jen za jeden semestr, stanou zkušení organizátoři. Pokud byste to chtěli být i vy, zapište si předmět PV174 LEMMA. Pokud vás zajímají další činnosti okolo festivalu, zapište si PV110 Základy filmové řeči a PV113 Produkce audiovizuálního díla,“ vyzval závěrem supermentor Michal Románek.
Po festivalu se konala aferparty v Cabaretu des Péchés, kam byli všichni návštěvníci zváni. Vstup byl zdarma stejně jako na samotný festival. Účastníky čekala speciální nabídka festivalových drinků a půlnoční překvapení.
Autorka článku je studentkou fakulty sociálních studií a členkou studentské redakce Magazínu M.