Přejít na hlavní obsah

Univerzita zvažuje možnost ujmout se kina Scala

Vedle promítání nekomerčních filmů by mohla Scalu využít při výuce, pro slavnostní příležitosti či konference.

Včerejší veřejná diskuze o budoucnosti kina, která se uskutečnila v kavárně Podobrazy, naznačila, že vedení ústavu filmu a audiovizuální kultury na filozofické fakultě by mělo zájem se starat o program kina. Foto: David Povolný.

Na veřejně vyslovenou nabídku Magistrátu města Brna, aby se Masarykova univerzita ujala kina Scala, kterému hrozí zánik, zareagovalo pozitivně vedení univerzity. V současnosti seriózně uvažuje o tom, že by provoz kina mohlo za symbolické nájemné převzít. Včerejší veřejná diskuze o budoucnosti kina, která se uskutečnila v kavárně Podobrazy, navíc naznačila, že vedení ústavu filmu a audiovizuální kultury na filozofické fakultě by mělo zájem se starat o program kina.

„Scalu bychom kromě promítání filmů mohli využívat také pro výuku, slavnostní příležitosti či konference. Dovedeme si představit, že bychom objekt uměli smysluplně využít i ve prospěch veřejnosti,“ uvedl prorektor MU Jiří Němec.

Dodal však, že k rozhodnutí může dojít až po té, co se vedení univerzity detailně seznámí s podmínkami, za kterých by město pronájem kina umožnilo. „Nevíme také, v jakém stavu kino aktuálně je, jaké jsou režijní náklady a jaké by byly potřeba investice. To všechno jsou věci, které bude třeba zvážit,“ doplnil Němec.

Prorektor už nicméně nastínil možná konkrétní využití. „Jsme schopni nabídnout dopolední vzdělávací programy pro základní a střední školy. Objekt by mohla využít i univerzita třetího věku, která svou poptávkou převyšuje kapacity našich přednáškových sálů. A samozřejmě by tu zůstalo kino s dramaturgií spíše nekomerční a za ceny příznivé pro studenty,“ vysvětlil Němec. Sál podobné velikosti je podle prorektora pro univerzitu zajímavý, protože i když MU vlastní několik velkých aul, prostory s podobnými dispozicemi nemá.

Kino Scala je jedním z posledních jednosálových kin, které v Brně zbyly. Je z nich také největší, jeho kapacita dosahuje téměř 500 míst. Až doteď ho měla na starosti na základě pronájmu od města Brna příspěvková organizace Turistické informační centrum. Kvůli krácení rozpočtu se však rozhodla kino Scala dále neprovozovat. Hrozilo proto, že od příštího roku by v prostorách Scaly nemuselo kino zůstat. Magistrát města Brna za to čelil kritice akademiků z ústavu filmu a audiovizuální kultury MU v čele s Jiřím Voráčem.

Hlavní novinky