Přejít na hlavní obsah

MU je ve stovce světových univerzit nejlépe viditelných na webu

V žebříčku univerzit Webometrics se z českých vysokých škol umístila na nejvyšší pozici.

Ilustrační foto: www.sxc.hu.

Masarykova univerzita obsadila ze všech českých vysokých škol nejvyšší pozici v celosvětovém žebříčku univerzit Webometrics, který univerzity řadí podle jejich viditelnosti na internetu. Ve světovém srovnání skončila na 97. pozici, téměř třicet míst před další českou vysokou školou, Univerzitou Karlovou. V meziročním srovnání si tak MU polepšila o takřka 50 příček. Ještě vloni byla na 146. místě.

Úspěch MU lze přičítat zejména vysokému hodnocení v kritériích, které posuzují množství dokumentů včetně vědeckých či studentských prací publikovaných na internetu. Jen podle tohoto hodnocení se univerzita umístila dokonce na 25. místě celosvětově.

MU patří mezi českými univerzitami dlouhodobě k průkopníkům v oblasti digitalizace. Už v září 2006 zpřístupnila veřejnosti elektronický archiv závěrečných prací, který získal jako jeden z nejvýznamnějších počinů v oblasti elektronických zdrojů prestižní cenu Inforum. Archiv je navíc napojený na systém pro odhalování plagiátů, který využívají i desítky dalších vysokých škol v Česku i Slovensku.

V současnosti univerzita rozvíjí také projekt univerzitního repozitáře, který shromažďuje v elektronické podobně vědecké práce zaměstnanců.

Hlavní novinky