Přejít na hlavní obsah

Vrcholoví sportovci jsou vítáni, laťku jim ale nesnižujeme

Před deseti lety vznikla nejmladší fakulta Masarykovy univerzity, fakulta sportovních studií.

Současný děkan fakulty sportovních studií Jiří Nykodým. Foto: Martin Kopáček.

„Snil jsem o tom prakticky od chvíle, kdy jsem začal v roce 1973 pracovat na pedagogické fakultě. Fakulty podobného typu existovaly jen v Praze a Bratislavě. V Brně, třetím městě republiky na půli cesty mezi nimi, chyběla,“ mimo jiné tak vzpomínal někdejší děkan fakulty sportovních studií Michal Charvát na první snahy o založení v pořadí deváté části Masarykovy univerzity. Fakulta sportovních studií nakonec vznikla v roce 2002, takže letos je to už deset let, co vzdělává studenty, kteří mají zájem o sport a tělesnou výchovu a různé formy jejich uplatnění v pracovním životě.

Základ nového pracoviště tvořili lidé, kteří přešli z pedagogické fakulty. „Se vznikem fakulty sportovních studií se nám otevřely obrovské možnosti. Třeba v zavedení oborů a směrů, které se v Česku nebo ani jinde doposud neučily,“ říká dnešní děkan Jiří Nykodým. Zmiňuje-li ojedinělé studijní možnosti, má na mysli například obory Regenerace a výživa ve sportu, Speciální edukace bezpečnostních složek nebo loni nastartovaný Rozhodčí kolektivních sportů.

Dnes se ve stále ještě nové budově v bohunickém kampusu vzdělávají budoucí rozhodčí fotbalu a hokeje, uvažuje se o rozšíření portfolia sportů. S fakultou už kvůli tomu vyjednávají další sportovní svazy.

„Nejen v tomto případě se nám díky lidem, kteří přišli ve správnou chvíli se správnou vizí, povedlo dát uchazečům o studium ojedinělou nabídku, díky níž se mohou dobře uplatnit,“ myslí si Nykodým. On a jeho kolegové už chystají další dva studijní obory. Jejich schválení ovšem brání momentální situace ve školství, která rozšiřování výuky nenahrává.

O co jde? Konkrétní je děkan jen v jednom případě, který má trochu symbolický nádech. „Vznik fakulty nám akreditační komise schválila v den, kdy se odehrál útok na newyorské mrakodrapy. Nejen kvůli tomu si myslíme, že by mělo smysl rozvíjet to, čemu se dříve říkalo civilní ochrana,“ naznačuje Nykodým.

Zamýšlený obor má zatím pracovní název Ochranář, výuka by se v něm zaměřovala například na první pomoc a chování v nepředvídatelných kritických situacích. Tyto pro život užitečné záležitosti se dnes na základních ani středních školách se neučí. Nezbývá čas.

Vize kalkulující s novými obory ovšem neznamenají, že by se fakulta, která je domovem pro asi 1 600 bakalářských a magisterských studentů a více než stovku doktorandů, odkláněla od toho, co je jejím hlavním úkolem. Totiž výchova budoucích pedagogů a trenérů. „Jsou to naše stavební kameny, kořeny, které v žádném případě neopustíme,“ zdůrazňuje děkan fakulty sportovních studií.

Nové hřiště u Anthroposu?
Když před dvěma lety nastoupil do funkce, měl mimo jiné dvě přání. Získat profesorské řízení pro kinantropologii a prostory pro atletiku. To první se povedlo loni, to druhé zatím ne, i když cesta ke splnění velkého přání se minimálně rýsuje.

Univerzita, město Brno a Jihomoravský kraj totiž fakultu podporují v nápadu získat hřiště, které u Anthroposu přestala využívat Univerzita obrany. „Pokud bychom ho měli, získali bychom plochu pro atletiku i pro fotbal. Navíc v časech, kdy bychom areál nevyužívali my, by ho mohly mít k dispozici brněnské sportovní kluby,“ uvažuje děkan.

Jeho fakulta se stará také o celouniverzitní tělesnou výchovu. V praxi to každý semestr znamená sportovní vyžití pro šest tisíc studentů. Někteří se na univerzitu hlásí proto, že je jim sport obzvlášť blízký – části těch, kteří se mu věnují vrcholově, přijde smysluplné, že se zároveň snaží získat i vysokoškolské vzdělání. Nykodýma jejich snaha těší. Už jen proto, že z lidí, kteří ve své disciplíně něco dokázali a prošli vysokou školou, mohou být časem cenní pedagogové, k nimž studenti vzhlíží.

„Jejich snaze dávám zelenou, pokud u nás chtějí studovat, mají dveře otevřené. Skloubit náročné tréninky a školu je pro ně těžké, snažíme se k nim přistupovat s určitou mírou tolerance,“ říká děkan, jenž ale rovnou dodává, že ani medailisté z velkých sportovních akcí nedostanou nic zadarmo. „Laťku, kterou jsme nastavili, jim v žádném případě nesnižujeme. Musí splnit všechno to, co jejich spolužáci.“

Řadě českých reprezentantů se to za deset let fungování fakulty povedlo. Někteří z nich proto dostanou ocenění, které se bude 15. listopadu udělovat na galavečeru k výročí jejího založení.

Hlavní novinky