Přejít na hlavní obsah

Kvůli knížkám ani krok. Na FSpS využívají e-knihovnu

Projekt zajistil fakultě sportovních studií nová skripta a šest předmětů vyučovaných v angličtině.

Náhled e-knihovny fakulty sportovních studií.

Téměř tři roky se na fakultě sportovních studií pracuje na vylepšování jazykových znalostí pedagogů i studentů. Výsledkem je mimo jiné šest předmětů vyučovaných v angličtině a nová skripta, pro která se ani nemusí do knihovny nebo do obchodu. Zdarma jsou k dispozici ve speciální webové knihovně.

Základy sportovního tréninku, Antropomotorika, Fyziologie, Vybrané kapitoly z metodologie, Základy biomechaniky tělesných cvičení a Odborná terminologie. Mimo jiné tato skripta najdou zájemci v češtině i v angličtině v online knihovně, odkud se materiály dají rovnou stahovat nebo jen číst. Názvy učebnic kopírují názvy šestice anglicky vyučovaných předmětů, které se v uplynulých měsících nově objevily ve studijní nabídce. „Na fakultě dosud anglicky vyučované předměty chyběly. Ty zmíněné jsme vybrali proto, že právě v těchto oblastech se píše nejvíc disertačních prací a dělá nejvíc výzkumů,“ uvedla Radka Zálešáková z oddělení projektové podpory fakulty sportovních studií, které má mimo jiné tento projekt na starost.

Absolvování předmětů by studentům, kteří se třeba časem rozhodnou věnovat se výzkumu, mělo pomoct s pronikáním do zahraničí a navazováním kontaktů nebo minimálně usnadní psaní diplomové práce.

S cílem pomoct výzkumu a budování nových kontaktů mají ovšem napomáhat i další aktivity projektu, mezi něž patří také intenzivnější výuka angličtiny pro zaměstnance. „Kurzy byly zdarma, takže fungovaly jako zaměstnanecký benefit, který je běžný spíš v soukromém sektoru,“ doplnila Zálešáková.

Mluví-li se o kontaktech, tak některé už fungují. Nová skripta vznikla za pomoci odborníků z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Ostravské univerzity v Ostravě. Lidé z fakulty sportovních studií přitom využili specializací jednotlivých škol. „My se v Brně zabýváme obdobnými tématy, ale dopodrobna se každý věnuje trochu něčemu jinému. V Ostravě mají výzkum zaměřený na biomechaniku, v Budějovicích na antropomotoriku. Jejich vědci proto měli na starost i sepsání příslušných materiálů,“ vysvětlila Zálešáková.

Projekt orientovaný na zvyšování jazykových kompetencí byl podpořen z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost částkou více než jedenácti miliony korun, spolufinancoval jej Evropský sociální fond a státní rozpočet České republiky. S posledním zářijovým dnem sice končí, předměty v angličtině však studentům zůstanou. Zapisovat si je mohou třeba už od nadcházejícího podzimního semestru.

Hlavní novinky