Přejít na hlavní obsah

Studenti radí sportovcům i lidem s civilizačními potížemi

Obor Regenerace a výživa ve sportu zdvojnásobil množství praxe a zvýšil její pestrost.

Spousta úkolů čeká v novém akademickém roce studenty, kteří se na fakultě sportovních studií zabývají regenerací a výživou. Zatímco ještě před pár lety měli přes semestr dvacet hodin praxe, teď jich mají dvojnásobek a jsou daleko účelnější. Docházejí do fakultní nemocnice, do poradny pro výživu při Lize proti rakovině nebo třeba na tréninky fotbalistů brněnské Zbrojovky.

Obor se jmenuje Regenerace a výživa ve sportu, ale projekt, který na fakultě začal před třemi lety, dává jeho posluchačům uplatnění i mimo sportovní sféru. „Šlo nám o vytvoření zcela nové organizace výuky, chtěli jsme, aby se studenti zaměřovali i na jiná zařízení než sportovní, protože uplatnění koneckonců nachází i tam,“ popisuje Kateřina Kapounková z katedry podpory zdraví, co k rozsáhlým změnám vedlo.

Posuny lze vidět hlavně na zmíněných praxích a také na nově vzniklých předmětech. Praxe zahrnují část, kdy se studenti seznamují s prostředím a chodí na náslechy, ale i tu, kdy sami pracují. Ve fakultní nemocnici pečují o pacienty s kardiologickými chorobami, v poradně Ligy proti rakovině se zase setkávají s lidmi ohroženými příznaky metabolického syndromu, tedy obezitou nebo vysokým krevním tlakem.

A k tomu musí vypracovat ročníkový projekt. „Student pracuje například s konkrétním pacientem s metabolickým syndromem, upravuje mu jídelníček a pohybový režim a měl by prokázat, že u něj dosáhnul určitých výsledků,“ vyjmenovává Kapounková.

Dalším místem praxe je pro studenty fotbalový klub Zbrojovka Brno. Nejdřív mají možnost podívat se, jak pracují s ligovými hráči kluboví fyzioterapeuti, a pak se sami vysokoškoláci starají o fotbalisty z mládežnických týmů a dělají s nimi například kompenzační cvičení. Odborníci z fakulty sportovních studií se tak snaží bojovat s častým problémem sportovních klubů, které regeneraci pořád přehlíží.

„Vím, jak těžko se ve sportu shánějí peníze, ale chtěli bychom kluby definitivně přesvědčit, že regenerace je důležitou součástí sportovní přípravy a je nutné na ni mít odborníky,“ nastiňuje širší koncepci Kapounková.

Nově vyučované předměty 
Zcela nových kurzů je hned devět a objevuje se mezi nimi i patofyziologie, kineziologie nebo předmět zaměřený na problematiku doplňků stravy. „Chceme vychovávat studenty, kteří se v nich dokonale orientují, ale jsou si také vědomi toho, že potřebné látky lze získávat i z normální potravy,“ doplňuje zástupkyně vedoucí katedry podpory zdraví.

Upozorňuje také nový studijní materiál s názvem Regenerace a výživa ve sportu, který díky projektu vznikl. „Postrádali jsme ucelený odborný text zaměřený na problematiku regenerace a výživy ve sportovním prostředí, a proto jsme ho vytvořili. Šlo nám v něm především o vysvětlení vztahů, které jsou mezi zatížením, únavou a regenerací.“

Projekt, který má Kapounková na starost, vznikl díky podpoře Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky na něj fakulta dostala více než sedm milionů korun.

Hlavní novinky