Přejít na hlavní obsah

Rektor připomene výročí položením věnce k pomníku TGM

Mikuláš Bek uctí vznik samostatného Československa v Brně. Položí věnec u sochy před lékařskou fakultou.

Ilustrační foto.

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, kterého prezident nepozval na Hrad u příležitosti oslav vzniku republiky, připomene toto výročí 28. října v 10 hodin položením věnce u pomníku TGM na Komenského nám. 2 v Brně.

Právě Masarykova univerzita je úzce spjata se vznikem samostatného Československa, stejně jako s osobou prvního prezidenta, který se významně zasloužil o její založení a jehož jméno univerzita nese. Připomínka tohoto výročí je právě pro Masarykovu univerzitu víc než symbolická.

Program rektora Beka měl o svátečním dnu vypadat jinak, je už tradicí, že 28. října se hlavy českých vysokých škol u příležitosti jednoho z nejdůležitějších českých svátků sjíždí do Prahy. Mikuláš Bek však letos pozvánku neobdržel. Ze strany prezidenta Miloše Zemana šlo o reakci na zářijové odmítnutí jeho přednášky na univerzitě. Oficiální setkání politiků se studenty totiž Masarykova univerzita v předvolebním období z principu neumožňuje.

Mikuláš Bek není jediným rektorem, který bude na oslavě vzniku samostatného Československa chybět. Za hlavu Masarykovy univerzity se postavila většina jeho kolegů, na setkání jich nedorazí více než dvacet. Postoj vedení Masarykovy univerzity podpořili rovněž akademičtí senátoři a spolek absolventů.

Hlavní novinky