Přejít na hlavní obsah

Lípa se proměnila v sovu i sochu světce

Před lety zmizela ze dvora filozofické fakulty stará lípa. Skončila v rukou řezbáře.

Z kmene lípy vznikla socha sv. Mikuláše.

V rohu kanceláře děkana filozofické fakulty Josefa Kroba postává dřevěná sova. Jde o repliku fakultního znaku a jedné z jejích insignií. S fakultou má však soška společného mnohem víc. Pochází totiž z lípy, která ještě před pěti lety zdobila dvůr areálu v ulici Arna Nováka.

Usychala, a tak ji museli pokácet. Část jí však doputovala do rukou amatérského řezbáře Josefa Zelinky ze Šitbořic. „Na možnost získat lipové dřevo mě upozornil kamarád Jožka Špaček, který tam fotil pro katedru archeologie. Když jsem se přijel podívat na kácení, byl tam i správce budov Josef Klein. A v tu chvíli jsem zjistil, že je to můj kamarád ze základní školy, s nímž jsem prožil celé dětství a mládí,“ popisuje umělec nečekané vazby k filozofické fakultě.

Nakonec si řezbář odvezl kontejner plný silných větví a také kmen sedmdesátiletého stromu, který měl v průměru téměř metr. Přislíbil také vytvořit něco přímo pro fakultu. „Poslali mi fotografii kovové sovy. Její sochu jsem pak zaslal panu děkanovi,“ uvedl Zelinka.

Z větví lípy vznikla i sova - symbol filozofické fakulty.

Z dalších špalků potom vyřezal například sochu Aničky, která střeží šitbořický sirný pramen, nebo postavu hastrmana, který hlídá rybník ve Strachotíně. V garáži však stále měl ještě půltunový kus kmene, který čekal na vhodné dílo. Až letos se řezbář Zelinka rozhodl, že zkusí z tohoto kusu dřeva vytesat sochu sv. Mikuláše pro místní kostel, který slavil 100 let od vysvěcení.

„Bál jsem se, aby dřevo nebylo špatné, ale až na pár míst byl špalek kvalitní. Překvapilo mě ale, že když jsem odsekal asi patnáct centimetrů dřeva, našel jsem v jednom místě dva černé flíčky. Byly to staré hřeby. Podle toho, jak hluboko byly zarostlé, musel je někdo do stromu zatlouct někdy před padesáti lety,“ řekl Zelinka. Práce na utajeném díle pro místní kostel se nakonec podařila a socha od 6. prosince stojí v zahradě místní fary.

„Jsem rád, že kmen došel dobrého uplatnění,“ dodává řezbář. Narazil totiž na protesty studentů proti kácení lípy. Ty se ale týkaly jiného stromu. Zdravé lípy, která před dvěma lety musela ustoupit výstavbě. I její dřevo však fakulta nabídla zájemcům k využití. Co vzniklo z jejího dřeva, se neví.

Filozofická sova by se mohla v budoucnu objevit v chodbách fakulty. Děkan Josef Krob by ji chtěl umístit do nové budovy, která se v areálu na ulici Arna Nováka staví. Stavební práce začaly vloni v březnu a potrvají až do srpna 2014. Jejich výsledkem bude nová budova se šesti nadzemními a dvěma suterénními podlažími, v nichž budou výukové prostory včetně multimediální učebny a depozitář knihovny. Zda se sova na chodbu dostane, ale rozhodne až Krobův nástupce.

Hlavní novinky