Přejít na hlavní obsah

Padnu, označily po volbách Užaslé sochu Masaryka

Opět jsme přizvaly prvního československého prezidenta k dialogu o současném stavu věcí, říkají umělkyně.

První konotace nápisu je sice zřejmá, ale dalším individuálním interpretacím jsou dveře otevřené, říkají autorky.

Pletená dečka v barvách trikolory s nápisem „Padnu“ se v pondělí ráno objevila na soše Tomáše Garrigua Masaryka před budovou Masarykovy univerzity na Komenského náměstí. K autorství se opět přihlásily umělkyně ze skupiny Užaslé, které měly na svědomí i loňský nápis „Žasnu“.

„Opět jsme přizvaly Masaryka k dialogu o současném stavu věcí. Spojitost s výsledky voleb je nasnadě, co by na ně asi první československý prezident řekl?“ vysvětlily autorky.

Dečka na místě vydržela jen několik hodin, před polednem ji strážníci odstranili. I tak stihla mezi Brňany vzbudit náležitý rozruch. „Zvykly jsme si na to, že jsou naše dečky na místě jen krátce, vznikají už s vědomím jejich pomíjivosti. Hlavně že stihnou vyjádřit to, co považujeme za zásadní,“ uvedly zástupkyně skupiny, které stále zůstávají v anonymitě s tím, že chtějí hlavně vyvolávat otázky a reflexi u publika.

Pletený nápis potkal stejný osud jako žasnoucí dečku z loňského února nebo nápis „Moc hlavně imaginaci“, který se objevil na růžovém tanku letos v červnu – strážníci jej odstranili, protože odporoval vyhlášce o ochraně uměleckých děl a památníků před neoprávněným užíváním.

Samotné autorky dílo zařadily do cyklu „Co ty na to?“ a přiznávají, že první konotace nápisu je sice zřejmá, ale dalším individuálním interpretacím jsou dveře otevřené. Z toho, že některým lidem přijde jejich aktivita jako vandalství, je ženám prý smutno.

„Snažíme se naše dečky instalovat tak, aby byly snadno odstranitelné a počiny po sobě nenechávaly nežádoucí následky. Tomu, proč takový zásah do veřejného prostoru tolik vadí, nerozumíme. To nemáme ani špetku smyslu pro humor nebo tolerance? Čím to je, snad lidskou malostí?“ zamýšlejí se ženy od plotny, jak se autorky loni v rozhovoru pro Muni samy označily.

Skupina funguje už od roku 2011 a svými háčkovanými uměleckými počiny pravidelně zasahuje do veřejného prostoru. Kromě zmíněných nedávných děl má za sebou například umístění nápisu „Čas není, hlupáčku“ na orloj na náměstí Svobody nebo textu „Hejbni kostrou, srdce moje! Ať už pravda vítězí!“ na sochu před Nejvyšším správním soudem na Moravském náměstí.

Hlavní novinky