Přejít na hlavní obsah

Vyhledávejte v brněnských knihovnách na jednom portálu

Web ČístBrno propojuje největší bibliotéky v jihomoravské metropoli.

Nové webové stránky ČístBrno ulehčí čtenářům vyhledávání v nabídce brněnských knihoven. Prostřednictvím jediného portálu mohou nyní vyhledávat zároveň v katalogu Moravské zemské knihovny, Knihovny Jiřího Mahena v Brně a v knihovnách Masarykovy a Mendelovy univerzity.

„Projekt je otevřený i dalším brněnským institucím a my budeme moc rádi, když se zapojí," uvedl Petr Žabička, náměstek ředitele Moravské zemské knihovny, která za projektem stojí.

Uživatelé můžou potřebnou literaturu vyhledávat ve 46 dílčích knihovnách najednou. „Výhodou vyhledávače je také to, že by se záznamy nalezené v katalogu neměly duplikovat, tudíž vám ČístBrno najde menší množství výsledků, ve kterých je snadnější se zorientovat," doplnil Žabička, který je rovněž jedním z iniciátorů projektu.

Další výhodou katalogu je, že používá takzvanou fasetovou klasifikaci, díky které mohou být dokumenty zařazeny do více kategorií najednou, a proto je pro uživatelé vyhledávání snadnější. Vyhledávat je tedy možné jak zadáním hesla, tak i dle kategorií. Pokud čtenáře třeba zajímá teorie překladu, ale nepátrá po konkrétní knize, ČístBrno mu do pár sekund najde všechny možné publikace, které brněnské knihovny k tomuto tématu nabízejí.

V budoucnu by mohly přibýt také informace o okamžité dostupnosti publikací v daných knihovnách či možnost objednání knih k výpůjčce přímo přes portál ČístBrno. Rozšířit by se měl i počet spolupracujících institucí.

O názvu portálu rozhodla anketa na facebookových stránkách Moravské zemské knihovny.

Hlavní novinky