Přejít na hlavní obsah

V MZK si knihy nově půjčíte sami. Vyrostla také tichá studovna

Moravská zemská knihovna přichází s novým semestrem se spoustou novinek.

Moravská zemská knihovna, jedna z nejvyužívanějších knihoven mezi studenty Masarykovy univerzity, chystá od nového semestru několik vylepšení. Vrací se zpátky k původnímu rozmístění knih, nabídne novou americkou a tichou studovnu, dva další skenery a samoobslužné výpůjční pulty.

„Na základě průzkumu mezi čtenáři a zkušeností z předchozího období jsme se rozhodli, že se vracíme k původnímu rozmístění fondu,“ vysvětluje mluvčí Jaroslava Dvořáková asi nejviditelnější změnu. Volný výběr knih k půjčení domů čtenáři najdou v přízemí a v prvním patře. Od čtvrtého patra výše jsou regály pouze s prezenčními knihami. Výdej prezenčních výpůjček ze skladů je ve čtvrtém patře.

Nově návštěvníci v přízemí najdou dva self-checky k samoobslužné výpůjčce knih z absenčního výběru a knihovna pořídila i dva nové samoobslužné skenery. Splnila tím jedno z mnoha přání čtenářů, kteří mají možnost přijít s jakýmkoli návrhem na zlepšení služeb. Díky zodpovědnému přístupu k těmto návrhům už přibyla i úsměvná vylepšení jako poličky na knihy na toaletách, vodopád v atriu a hašlerky na kašel.

Americká knihovna s takzvaným čtenářským barem.

Pro studenty, kteří se potřebují plně soustředit, zřídila knihovna v prvním patře novou tichou studovnu se třinácti místy. Významně se rozšířily i zahraniční knihovny. „Nyní ve třetím patře najdete americkou knihovnu s takzvaným čtenářským barem," láká Jaroslava Dvořáková na bar, ve kterém jsou však k dostání jen knihy.

Moravská zemská knihovna na Kounicově je se čtyřmi miliony dokumentů druhou největší knihovnou v České republice. Mezi 21 tisíci čtenáři jsou nejvíce zastoupení právě studenti Masarykovy univerzity. Kromě už klasických služeb jako jsou studovny, přístup k počítačům a do elektronické databáze, nabízí i dlouhou otevírací dobu, množství specializované literatury, kavárnu a hudební studovnu. „Díky povinnému výtisku máme také stabilní přísun veškeré knižní produkce vydané na území České republiky,“ říká Dvořáková.

Knihovna pořádá i různé kulturní a bezplatné vzdělávací akce. Studenti do 19 let mají čtenářskou průkazku zdarma, ti starší se mohou v knihovně registrovat za sto korun na rok.

Hlavní novinky