Přejít na hlavní obsah

Studenti vrátí bezdomovce do života ve společném bydlení

Tři fakulty dávají dohromady projekt sdíleného bydlení, který dá bezdomovcům šanci a studentům praxi.

Společná místnost ve vídeňském projektu VinziRast.

Dvoupokojový byt s kuchyňkou a sociálním zařízením, který pomůže lidem bez domova k návratu do normálního života a vybraným studentům Masarykovy univerzity dá možnost vyzkoušet si práci se sociálně znevýhodněným lidmi. To je základ projektu sdíleného bydlení Symbios, který chtějí v Brně prosadit odborníci z fakulty sociálních studií ve spolupráci s pedagogickouekonomicko-správní fakultou.

Inspiraci našli kousek za hranicemi. „Už od roku 2007 jezdíme se studenty po zajímavých environmentálních či sociálních projektech a ve Vídni jsme narazili na tento způsob pomoci lidem bez domova. Jde o projekt VinziRast-mittedrin,“ uvedl vedoucí katedry environmentálních studií Bohuslav Binka.

Vedle nízkoprahového centra vzniklo v hlavním městě Rakouska asi 15 bytů, které obývají bezdomovci, kteří se chtějí vymanit z života na ulici, spolu se studenty dvou vídeňských univerzit. V domě jsou kromě bytů i společenské místnosti a také restaurace a dílny, kde sociálně znevýhodnění lidé mohou dostat práci.

Pokoj ve vídeňském sdíleném bydlení.

Na podobném principu má fungovat i sdílené bydlení v Brně. „Jezdili jsme do Vídně tři roky a letos jsme si řekli, že je čas pokusit se projekt přenést do Česka. Oslovili jsme několik brněnských politiků a vzali je na prohlídku vídeňského zařízení,“ řekl Binka.

Odborníci oslovili zástupce brněnského magistrátu i městské části Brno-střed, s jejichž pomocí by chtěli najít vhodné prostory. „Musíme také vytvořit síť partnerů, v níž budou kromě uvedených fakult Masarykovy univerzity například i provozovatelé kavárny Tři ocásci, architektonické studio New work a chtěli bychom oslovit i IQ Roma Service, Nesehnutí a další organizace,“ podotkl Binka.

Projekt samozřejmě bude vyžadovat počáteční náklady na rekonstrukci vybrané budovy a její provoz. Autoři nápadu chtějí v Brně vytvořit nejdříve čtyři pilotní byty, a pokud bude koncept úspěšný, tak v budoucnu by se mohlo provozovat až patnáct sdílených bytů, restaurace a hostelové bydlení. Peníze na to chtějí získat především z programů Evropské unie. „Naši studenti také zahájili crowdfundingovou kampaň na serveru hithit.com,“ doplnil Binka.

Jakmile bude hotové zázemí, bude potřeba do projektu najít lidi ochotné dělit se o bydlení s jinou skupinou. Odborníci se chtějí zaměřit především na mladé lidi vycházející z dětských domovů, ale cílí také na bezdomovce. „Nebudeme tyto lidi hledat a vybírat sami, chceme v tomto směru spolupracovat se sociálními kurátory města Brna, kteří mají o potřebných lidech přehled,“ přiblížil mechanismus vyhledávání sociálně znevýhodněných lidí.

Co se studentů týče, do projektu by se měli podle organizátorů zapojit především lidé s vybraných oborů se sociální tématikou, kteří tak získají jedinečnou praxi a zkušenosti pro svá budoucí zaměstnání.

Součástí sdíleného bydlení bude totiž nejen nabídka práce, ale také sociální a psychologická pomoc, která by měla přispět k lepšímu zapojení sociálně znevýhodněných do společnosti. V nabídce budou i vzdělávací programy zaměřené na získávání konkrétních kompetencí, ale také připravující na vysokoškolské studium. „Naši partneři by pak měli lidem se sdíleného bydlení pomoci s pozdějším s přechodem k vlastnímu samostatnému životu,“ uzavřel Binka.

Hlavní novinky