Přejít na hlavní obsah

Radnice začala hledat byty pro projekt Symbios

Projekt Masarykovy univerzity, který má pomoci lidem odcházejícím z dětských domovů, získal podporu Brna-střed.

Projekt Symbios, organizovaný odborníky Masarykovy univerzity, který má pomoci mladým lidem odcházejícím z dětských domovů, získal podporu od městské části Brno-střed. Tamní radnice začala hledat vhodné byty spravované městskou částí, které by mohly sloužit pro sdílené bydlení těchto lidí a studentů MU.

Odborníci se inspirovali ve Vídni, kde již několik let funguje projekt VinziRast-mittedrin, který pomáhá se začleňováním lidí bez domova zpět do normálního života. Podobně jako tam by chtěli v Brně vybudovat několik dvoupokojových bytů s kuchyňkou a sociálním zařízením, v nichž budou bydlet mladí lidé z domovů spolu se studenty.

„Mladí lidé opouštějící dětské domovy jsou velmi ohroženou skupinou. Řada z nich přechod z dětského domova do samostatného života nezvládne a mnohem častěji se pak dostávají do možných problémů, jako je například užívání drog či finanční negramotnost,“ uvedl v tiskové zprávě radní Brna-středu David Oplatek, do jehož gesce spadá sociální oblast.

Sdílené bydlení jim může pomoci a vybraným studentům MU dá zase možnost vyzkoušet si práci se sociálně znevýhodněným lidmi. O projekt je mezi nimi velký zájem. „Oslovili jsme studenty všech fakult a máme desítky odpovědí. Do projektu budeme muset vybrat jen čtyři až sedm z nich,“ uvedl vedoucí katedry environmentálních studií fakulty sociálních studií Bohuslav Binka.

Projekt bude vyžadovat počáteční náklady na rekonstrukci vybrané budovy a její provoz. Autoři nápadu chtějí v Brně vytvořit nejdříve čtyři pilotní byty a pokud bude koncept úspěšný, tak v budoucnu by se mohlo provozovat až patnáct sdílených bytů, restaurace a hostelové bydlení. Peníze na to chtějí získat především z programů Evropské unie. 

Na případné spolufinancování a také na přípravu projektu sháněli už studenti peníze za pomoci crowdfundingové kampaně na serveru hithit.com. Podařilo se jim vybrat přes 100 tisíc korun.

Hlavní novinky