Přejít na hlavní obsah

Ministryně slíbila na Pedagogické fakultě MU peníze na praxi studentů i na platy učitelů

Na obě oblasti by měla z ministerstva na fakulty dorazit částka 260 milionů korun doplněná až do jedné miliardy o peníze z evropských zdrojů.

(zleva) Děkan Pedagogické fakulty MU Jiří Němec, ministryně školství Kateřina Valachová, proděkan Tomáš Janík.

Plány týkající se výuky budoucích učitelů dnes na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity představila ministryně školství Kateřina Valachová. V rámci boje za zatraktivnění učitelského povolání slíbila navýšení platů vyučujících na pedagogických fakultách a také více peněz využitelných pro zkvalitnění výuky studentů.

„Mým přáním je, aby se na pedagogické fakulty hlásili ti nejlepší absolventi středních škol a stejně tak, aby později tito absolventi opravdu zamířili do škol. Sledujeme negativní trend, kdy více než šedesát procent absolventů učit nejde. Je nezbytné, abychom tento vývoj zvrátili, protože jinak budeme mít velký problém s mezigenerační výměnou učitelů,“ uvedla Valachová.

Podle jejího vyjádření zahrnuje taková práce celou řadu opatření. Jedním z nich je lepší zabezpečení pedagogů na fakultách, kteří budoucí učitele připravují.

„Učitelé na pedagogických fakultách mají nižší mzdy než kolegové jinde. U nás pracují lidé na pozici odborných asistentů s doktorským titulem, kteří pobírají holou tarifní mzdu ve výši lehce přes 22 tisíc korun. Rozpočet se v souvislosti s pobídkami, které přijdou, snažíme nachystat tak, aby tito kolegové měli aspoň desetiprocentní příplatek,“ sdělil Jiří Němec, děkan Pedagogické fakulty MU.

Další změny se dotknou praxí studentů. Ti už od tohoto akademického roku procházejí nově koncipovaným pedagogicko-psychologickým modulem výuky. Díky finanční podpoře bude možné vybudovat sítě spolupracujících škol, kam budou studenti docházet na praxi a později nacházet uplatnění, což by mělo vést k optimálnímu propojení teoretické výuky a praktického života na školách.

Část aktivit by se měla orientovat také na konzultace se zahraničními experty, aby se do Česka lépe dostávaly pedagogické trendy. Na obě oblasti by měla z ministerstva na české pedagogické fakulty dorazit částka 260 milionů korun doplněná až do jedné miliardy o peníze z evropských zdrojů.

Nový obor: Vychovatelství
Valachová se snaží i ve spolupráci s fakultami na image pedagogické profese pracovat systematicky. Navýšení platů by se tak aktuálně měli dočkat také vychovatelé a vychovatelky na základních školách. Což je dobrá zpráva pro ty, kdo se tento obor chystají studovat. Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity ho letos uchazečům o studium nabízí nově, a to v kombinované formě. Informovat se nejen o něm můžou zájemci na sobotním dnu otevřených dveří, který začíná v 9 hodin.

Podle prvních údajů se zdá, že se na pověsti učitelského povolání opravdu daří pracovat. Ačkoliv je teprve konec ledna a přihlášky je možné podávat až do konce února, už teď je patrný vzestupný trend v jejich počtu. Fakulta jich k dnešnímu dni eviduje 1166.

Hlavní novinky