Přejít na hlavní obsah

Fulbrightovo stipendium: Kdo vyjede z Muni do USA a naopak

Z Masarykovy univerzity vyrazí do Spojených států čtyři akademici: Vlastimil Havlík, Marek Joukal, Jan Kolář a Tomáš Kačer.

Politolog Vlastimil Havlík se bude na Northwesternské univerzitě v Evanstonu věnovat antistranictví.

Mezivládní stipendijní program Fulbrightovy komise, který funguje v rámci kulturní a vzdělávací výměny mezi USA a Českem, umožňuje každý rok vyslat z jedné země do druhé několik špičkových akademiků. Ze Spojených států přijedou v následujícím akademickém roce na Masarykovy univerzitu tři stipendisté a jejich čtyři kolegové z Muni odjedou na výzkumný pobyt do USA.

Jedením z českých vědců je Tomáš Kačer z Katedry anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty MU. „Přímou motivací pro zisk stipendia byl fakt, že nejméně třem mým blízkým přátelům z jiných oborů se to povedlo, tak jsem si řekl, že když oni, tak proč ne já?“ popisuje, co ho ke stipendiu přivedlo.

Na čas strávený na University of Texas v Austinu se těší, protože se bude moct věnovat projektu, který dával v posledních letech dohromady a zároveň se vrátí po 17 letech do USA, kde byl tehdy ještě jako student. „Dodnes si pamatuji ten drive, který jsem si odtud přivezl. Bude zajímavé konfrontovat realitu, nakolik se od té doby proměnila, i to, nakolik jsem se změnil já,“ říká stipendista.

V rámci svého pobytu chce dokončit práci o dějinách staršího amerického dramatu a divadla. „Pro tento výzkum je Austin ideální destinací, protože se tu nachází archiv Harry Ransom Center, který je jednou z předních světových institucí zabývajících se schraňováním materiálů souvisejícím s anglofonním dramatem a divadlem,“ vysvětluje Kačer a dodává, že mimo to se bude věnovat studiu archivu dramatika Toma Stopparda a hledat směry, kam se ve své práci vydá po návratu zpět na alma mater.

Výsledky projektu Marka Joukala z anatomického ústavu mohou přispět k vývoji nových léčiv pro tlumení bolesti z poškozených periferních nervů.

Se speciální odnoží stipendia – tzv. Proshek-Fulbrightovo stipendium – vyjede Marek Joukal z Anatomického ústavu Lékařské fakulty MU. „Velkým benefitem bude možnost poznat nejnovější laboratorní technologie využívané ve výzkumu, což mi pomůže v odborném růstu. Zisk stipendia pro mě také znamená velkou příležitost navázat dlouhodobou spolupráci s kolegy z University of Minnesota,“ vysvětluje Joukal, který se pochvaluje i to, že stipendium umožňuje hradit náklady rodinným příslušníkům.

Pod vedením Christophera Hondy z Department of Neuroscience se bude Joukal zabývat výzkumem opioidních receptorů periferních nervů po jejich traumatickém poškození. Výsledky projektu mohou přispět k vývoji nových léčiv pro tlumení bolesti z poškozených periferních nervů.

Archeolog Jan Kolář se bude na University of Pensylvannia zabývat vztahem minulých lidských společností k lesu a krajině v dobách sociálních a environmetálních krizí.

Třetího stipendistu vysílá Botanický ústav Akademie věd ČR, Jan Kolář ale působí i v Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty MU. Kolář hledal podněty pro nadcházející vědeckou práci a velice pravděpodobně ji najde na University of Pensylvannia.

„Fulbrightovo stipendium bylo skvělá volba – člověk se díky němu může dostat na jedny z nejlepších univerzit světa, a nahlédnout tak do fungování univerzitního prostředí, které má odlišnou tradici, způsob fungování i finanční možnosti,“ popisuje své motivace stipendista, který tak bude moci pokračovat v práci, jíž se věnuje posledních pět let – zkoumání vztahu člověka a jeho životního prostředí v minulosti.

„Můj výzkumný projekt je zaměřen na vztah minulých lidských společností k lesu a krajině v dobách sociálních a environmentálních krizí. Zajímá mě například, jakou úlohu sehrávaly lesy či divočina v adaptačních procesech, či zda zásadní změny vlastnických a ekonomických struktur stojí za významnými proměnami ve využívání krajiny,“ vysvětluje Kolář s tím, že se podobnými tématy setkáváme i dnes a může nám to leccos napovědět právě o naší době.

Podle politologa Vlastimila Havlíka je někdy potřeba podívat se na českou politiku zvenku s možností konzultace se špičkovými zahraničními odborníky.

Čtvrtým vědcem z Masarykovy univerzity mířícím do USA, konkrétně na Northwesternskou univerzitu v Evanstonu, je Vlastimil Havlík z Katedry politologie Fakulty sociálních studií MU, pro něhož byla hlavním důvodem pro zažádání o stipendium možnost získat delší prostor pro výzkum ve špičkové instituci a následně také šance předat zkušenosti ze zahraničí svým studentům.

„Tématem mého projektu je antistranictví a antipolitické postoje v České republice, ale i v širším srovnávacím kontextu. Vzestup různých populistických stran, jako je v českém případě například ANO Andreje Babiše nebo strana Tomia Okamury souvisejí s negativním vnímáním politiky a také politických stran,“ vysvětluje Havlík. Někdy je podle něj dobré podívat se na českou politiku zvenku s možností konzultace se špičkovými zahraničními odborníky.

Muzikolog David Thurmaier se bude vedle srovnávání hudebního vzdělávání věnovat i českému hudebnímu skladateli Leoši Janáčkovi.

Opačným směrem, z USA do Česka, zamíří muzikolog David Thurmaier z University of Missouri-Kansas City, který bude působit na Katedře muzikologie na Filozofické fakultě MU. Thurmaier se bude vedle srovnávání hudebního vzdělávání věnovat i českému hudebnímu skladateli Leoši Janáčkovi a americkému skladateli Charlesi Ivesovi.

Kurzy Asmy Abbas se zaměří na konstrukci jinakosti a vyloučení v rasovém, náboženském a národním kontextu, které vznikají v současném světě.

Druhou americkou stipendistkou je profesorka Asma Abbas z Bard College of Simon's Rock v Massachusetts. „Získala prestižní pozici Fulbright Distinguished Chair na Fakultě sociálních studií MU. Její kurzy se zaměří na konstrukci jinakosti a vyloučení v rasovém, náboženském a národním kontextu, které vznikají v současném světě,“ přibližuje výzkumnou činnost programová koordinátorka Fulbrightovy komise v Česku Kateřina Kloubová.

Masarykova univerzita navíc uspěla i v programu Fulbright Specialist pro krátkodobé pobyty amerických špičkových vědců. Grant získal projekt Filozofické fakulty MU Religion and Migration, a na jaře tak bude fakulta hostit Ivana Strenskeho z University of California.

Hlavní novinky