Přejít na hlavní obsah

Děti se v novém kroužku naučí sestavovat rodokmeny svých rodin

Kurz připravili historici z Filozofické fakulty MU. Hlásit se je možné ještě do 2. října.

Kroužek pro mladé genealogy startuje 5. října pod patronátem odborníků z Ústavu pomocných věd historických a archivnictví Filozofické fakulty MU. Děti od 12 let se na deseti setkáních naučí, jak se ponořit do genealogie, vědy o rodových vztazích, a zjistí tak o svojí rodině podrobnosti, které běžný člověk není schopen získat. Přihlašovat se do nového kroužku je možné ještě do 2. října.

Historici reagují vytvořením kurzu na velký zájem o tvorbu rodokmenů a obecně tendence pátrat v historii vlastních rodin. Bude to také prvním úkolem účastníků kroužku, kteří nejdřív povedou rozhovory o svých příbuzných s vlastními rodiči a prarodiči a budou pátrat po různých dokumentech, jako jsou rodné nebo úmrtní listy. Za pomoci těchto základních informací pak budou hledat v archivních pramenech.

„Studenty postupně seznámíme s prameny, které jsou pro takovou práci k dispozici. Vysvětlíme, co je to matrika, jaké matriky jsou k dispozici a jak informace z nich získat. Ukážeme jim také, že existují například sčítací operáty, kam se v minulosti podrobně zapisovalo, jaký majetek rodiny vlastní,“ přiblížil Stanislav Bárta, zástupce vedoucího ústavu pomocných věd historických a archivnictví.

Účastníci kurzu budou pronikat do odborných databází, proto se počítá s tím, že se jim budou intenzivně věnovat doktorandi pořádajícího ústavu. Jelikož je řada historických informací psána kurentem, novogotickým kurzivním písmem, naučí se ho studenti také číst.

Kroužek, kam se mohou hlásit děti od 12 let do konce střední školy, bude mít deset částí a konat se bude vždy ve čtvrtek od 16 do 17 hodin v budově filozofické fakulty na adrese Arna Nováka 1. Zpoplatněn je částkou 500 korun, bližší informace najdou zájemci na web u ústavu. Informace o nové aktivitě vyvolala podle jejích tvůrců také zájem ze strany rodičů dětí. O speciálním kurzu pro dospělé se proto už teď uvažuje.

Hlavní novinky