Přejít na hlavní obsah

Výstava představuje návrhy Brňanů na změny ve veřejném prostoru

Návrhy přinášejí úpravu křižovatek či nevyužívaných prostranství a budov či předělání celých čtvrtí.

Jedním z často se opakujících míst, o jehož úpravu by Brňané stáli, je prostor před hlavním nádražím.

Návrhy na nejrůznější úpravy veřejného prostoru v Brně představuje výstava Městské zásahy, která začala v Domě umění. Návrhy jsou reakcí architektů, ale také studentů, spolků a laiků na výzvu z dubna loňského roku. Každý tehdy mohl přijít s nápadem, jak vylepšit Brno.

Na výstavě se tak objevily představy Brňanů třeba o vzniku nových náměstí či o úpravě vybraných křižovatek pro chodce a cyklisty, o návrzích bude navíc možné hlasovat.

Výstava, která potrvá do 27. října, rozděluje sesbírané návrhy do sedmi okruhů podle toho, jakého typu úprav se týkají. Každý z 34 návrhů je představený formou modelu případně doplněného vizualizací či videem a umístěn v originální instalaci kopírující mapu Brna.

„Návrhy přinášejí třeba úpravu stávajících křižovatek či nevyužívaných prostranství v nová náměstí, navrhují přestavbu některých starých budov či celých čtvrtí, nebo se zabývají dopravou. Objevily se ale také návrhy na netradiční nový mobiliář, třeba ptačí budky,“ vyjmenovala Petra Fujdlová z Domu umění.

Konkrétními místy, která se mezi navrhovanými zásahy objevují nejčastěji, jsou třeba přednádražní prostor, Konečného náměstí, autobusové nádraží Zvonařka či ulice v centru města jako Česká, Benešova nebo Jánská. Objevuje se dokonce i nové řešení pro prostor před Pedagogickou fakultou MU.

„Městské zásahy jsou příležitostí poukázat na to, co v městském prostoru nefunguje, a nabídnout řešení, jak by to fungovat mohlo,“ vysvětlil kurátor výstavy a organizátor Městských zásahů Jakub Kořínek. Návštěvníci budou moci pro jednotlivé návrhy hlasovat, výsledky obdrží Kancelář architekta města Brna

Součástí výstavy bude i doprovodný program, který si klade za cíl vtáhnout návštěvníky do diskuze o veřejném prostoru a mluvit s nimi o předložených návrzích. Ve středu 4. října tak architekt Petr Hýl okomentuje jednotlivé návrhy, v sobotu 7. října proběhne procházka s architekty, na které se laici naučí základům urbanistické gramotnosti a ve čtvrtek 19. října povede Jakub Kořínek participativní workshop na Mendlově náměstí.

Projekt Městské zásahy se v Brně poprvé uskutečnil v roce 2011, do druhého ročníku se loni sešlo 67 návrhů, z nichž polovina bude nyní vystavena v Domě pánů z Kunštátu na Dominikánském náměstí. Běžné vstupné je 80 korun, zlevněné 40 a ve středy jednotně 20 korun.

Hlavní novinky