Přejít na hlavní obsah

Úžasné divadlo fyziky

AnotaceUDiFNejkrásnější, co můžeme prožít, je narazit na tajemství, řekl kdysi Albert Einstein. Uskupení ÚDiF neboli Divadlo fyziky složené z velké části ze studentů a zaměstnanců Přírodovědecké fakulty právě s tímto mottem pracuje. S atraktivností kouzelnických vystoupení, ale přitom s poučným přesahem vystupují s představeními, která pracují s tím nezákladnějším kolem nás – s fyzikálními zákony. Objíždějí školy a další akce a vyvolávají údiv ve tvářích diváků.„Naším cílem je hledat divadelní metody k předvádění experimentů takovým způsobem, aby každý mohl pochopit, co se vlastně děje. Profesoři na školách často nejsou schopni věci podat tak, aby byly pochopitelné, natož aby bavily. My se snažíme ukázat, že to tak jde. Nejlépe třeba za pomocí předmětů, které má člověk každý den kolem sebe,“ vysvětluje jeden ze členů ÚDiFu Ondřej Přibyla.

Svoji metodu hned ilustruje na jednom z mnoha předváděných kousků. V něm pomocí dvou reflektorů vymontovaných ze staré škodovky zapalují sirku umístěnou v ohnisku jednoho z reflektorů. „Přišli jsme tak vlastně úplně náhodou na to, že ohnisku se říká ohnisko, protože je to místo, kde se zapálí oheň. To v učebnicích nikde nenajdete. Dětem ve školách se to tak líbí, že chodí a pálí si v ohnisku prsty. Podle těch nejlepších didaktických pravidel tak zavádíme pojem, na který si přímo můžou sáhnout,“ vypráví nadšeně Přibyla.

S některými předměty je možné pohybovat bez dotyku rukou. Někdo tomu říká kouzlo telekineze, ÚDiF ukazuje, jak to udělat s použitím statické elektřiny. Foto: Martin Kopáček.
S některými předměty je možné pohybovat bez dotyku rukou. Někdo tomu říká kouzlo telekineze, ÚDiF ukazuje, jak to udělat s použitím statické elektřiny. Foto: Martin Kopáček.

Inspiraci pro roztodivné experimenty s vlastnostmi kapalin, tlakem nebo třeba se statikou, působením sil a pružností berou členové divadla z různých zdrojů. Přibyla připouští, že část nápadů se dá dnes najít na internetu, ale rozhodně ne ta větší část. „Na většinu si toho stejně musíme přijít sami. Jsme fyzici, takže nápady často prostě přijdou samy. Ale na spoustu toho člověk přijde tak, že si hraje. Jako dítě zkoušíme různé pokusy, až přijde nápad,“ říká Přibyla a zdůrazňuje, že se ÚDiF nerad opakuje. Jeho členové proto vymýšlejí stále nové věci, aby program zůstával atraktivní. I proto soubor pořád hledá nové členy – schopné performery s dobrými nápady.

Za rok, který v září uplynul od prvního vystoupení ÚDiFu, stihli jeho členové vystoupit na celé řadě míst od základních škol až po gymnázia, na akcích, jako je Noc vědců nebo Věda na radnici a opakovaně také na Hvězdárně a planetáriu Mikuláše Koperníka. Tam uskupení vystoupí opět i teď v listopadu.

Hlavní novinky