Přejít na hlavní obsah

PI semináře propojují výzkumné týmy se studenty

Každý pátek po celý semestr hostí kampus semináře, které mají bořit bariéry mezi laboratořemi i mezi vědci a studenty.

Provázat výzkumné skupiny mezi sebou, ale především se studenty, je hlavní smysl PrincipaI Investigator seminářů (PI Seminars), které v kampusu pořádá centrum CEITEC Masarykovy univerzity. Každý pátek ve 13 hodin si mohou zájemci poslechnout, na čem pracují vědci z institutu CEITEC, Lékařské či Přírodovědecké fakulty MU a také z FNUSA-ICRC.

Semináře běží po celý semestr a nejlepší mluvčí získá cenu ve výši 1000 euro. Za přednášku v rámci loňské podzimní série ji získal Stjepan Uldrijan z Biologického ústavu Lékařské fakulty MU. Se svým týmem zkoumá vztah mezi buněčným metabolismem a signální dráhou, která řídí dělení nádorových buněk maligního melanomu, což je jeden z nejagresivnější z kožních nádorů.

„Zjistili jsme, že nádorová buňka nečekaným způsobem reaguje na změnu svého energetického metabolismu. Právě o ovlivňování metabolismu se uvažuje jako o jedné z možných nádorových terapií, protože rakovinné buňky ho mají odlišný od těch zdravých. My jsme ale zjistili, že by to nemuselo mít očekávaný efekt a místo zničení nádoru by ovlivnění metabolismu mohlo vést k přežití nádorových buněk,“ přiblížil výzkum Uldrijan.

On sám sérii PI Seminars navštěvoval pravidelně. „Takové aktivity jsou velmi užitečné nejen pro stávající členy výzkumných skupin, ale i pro studenty. Díky nim se všichni mohou dozvědět, kdo na čem pracuje. Často jsme totiž hodně izolovaní ve svých laboratořích a zabraní do vlastní práce a pak není snadné udržovat si přehled o tom, co se v kampusu děje,“ uvedl s tím, že by byl rád, kdyby na semináře chodilo víc lidí, zejména studentů. Ti se na nich totiž mohou dozvědět mnohem víc detailů o daném výzkumu a najít si tak laboratoř, jejíž práce je opravdu zajímá. „Poznají téma výzkumu hlouběji než jen podle názvu či jedné věty někde v brožuře. Prezentace výsledků výzkumu pozitivně ovlivnila zájem studentů o naši laboratoř,“ doplnil Uldrijan.

Přednášející nominuje jednak komise pro PI Seminars a jednak se mohou vedoucí výzkumných skupin a laboratoří hlásit sami. Prezentace pak hodnotí komise, která posuzuje jejich srozumitelnost a zajímavost, a nejlepšímu přednášejícímu udělí na začátku další série cenu. „Hlavní myšlenkou PI seminářů je vytvářet synergii. Vědecká kvalita výzkumu tady na Masarykově univerzitě je neuvěřitelně vysoká, proto o vítězi rozhodne především schopnost dobře výzkum prezentovat. Účast na PI seminářích je extrémně prospěšná pro školitele, postdoky a také pro studenty, protože člověk se nejen dozví, jaký výzkum se dělá v jiných laboratořích, ale také jak komunikovat vědu,“ zdůraznila členka komise Mary O´Connell.

Nejlepšího přednášejícího z jarní série vyhlásí komise v pátek 20. září na závěr přednášky, kterou bude mít Tomasz Nodzynski ze skupiny Developmental and Cell Biology of Plants Group v CEITEC MU. Ocenění nejlepších přednášek je možné díky podpoře společnosti BioVendor.

Hlavní novinky