Přejít na hlavní obsah

Týden humanitních věd přiblíží i historické reminiscence na současnou pandemii

Filozofická fakulta MU se opět zapojila do Týdne humanitních věd, připravila online výstavu a týden přednášek a konferencí. 

Týden humanitních věd 2020.

Třetí čtvrtek v listopadu není jen oslavou Beaujolais nouveau, tedy otevření mladého, svěžího, francouzského vína z oblasti Beaujolais, ale také dnem oslav Světového dne filozofie UNESCO. K nim se připojuje i Filozofická fakulta MU uspořádáním Týdne humanitních věd. Letos proběhne celý program online, může se jej tedy bez rizika zúčastnit kdokoliv a začíná již v pondělí 16. listopadu.  

Program akce je přehlídkou širokého spektra výzkumných a vzdělávacích aktivit realizovaných na fakultě. Jeho náplň tvoří konference, odborné i popularizační přednášky a prezentace humanitních a společenskovědních oborů pěstovaných na fakultě, jako jsou archeologie, filozofie, filologie světových i exotických jazyků, historie, jazykověda, knihovnictví, pedagogika, psychologie, religionistika, teorie divadla, filmu, hudby, výtvarného umění. 

A co konkrétně z programu vybrat? „Doporučuji nevynechat vůbec nic. A vzhledem k tomu, že se celý program koná online, je dostupný opravdu každému a odkudkoli. Konáním akce v této mimořádné situaci, za přísných opatření, chceme ukázat, že jsme připraveni i v této době sdílet s veřejností vědění humanitních a společenských věd. Ať už skrze historické analogie, z nichž se můžeme poučit, nebo zprostředkování tvorby umělců, kteří jsou schopni artikulovat naši sdílenou zkušenost vlastními prostředky. Já osobně se právě proto těším například na přednášku Ivana Folettiho. Představí historickou událost, která ilustruje hrozbu zneužití pandemie a s ní spojených karanténních opatření jako nástrojů politické kontroly a exkluze. Umělecké projekty především mladých umělců z Brna, které vznikly v bezprostřední reakci na koronavirovou pandemii, představí online výstava Black Box, která vznikla ve spolupráci s Galerií TIC, a na níž jsem se mohla také podílet jako jedna z kurátorek,“ zve na akce letošního Týdne humanitních věd proděkanka Filozofické fakulty MU Jana Horáková

Důležitou součástí akce je Slavnost Týdne humanitních věd 2020, která se uskuteční ve středu 18. listopadu. Vedení fakulty na ní ocení nejlepší bakalářské, magisterské a doktorské závěrečné práce, děkan pak udělí Cenu za významný tvůrčí čin a poprvé také Cenu za popularizaci humanitních a společenských věd.

Masarykova univerzita se v roce 2006 poprvé přidala k pořádání Týdne vědy a techniky, který pořádalo Sdružení jihomoravských pracovišť Akademie věd České republiky. Filozofická fakulta ještě zůstala stranou, ale hned v následujícím roce připravila vlastní Týden vědy a přirozeně jej synchronizovala se Světovým dnem filozofie. Od roku 2018 se do programu zapojují, a Týden humanitních věd společně pořádají, také filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Univerzity Karlovy v Praze.

Hlavní novinky