MUNI Seminar Series se vracejí. Částečně a online

Přednáškový cyklus MUNI Seminar Series opět funguje. Přednášky z oblasti věd o živé přírodě se uskuteční online.

Cyklus Seminar Series si klade za cíl přivést na univerzitu špičkové vědce z nejrůznějších vědních disciplín, kteří posluchačům zprostředkují nejnovější a zásadní znalosti ze svého výzkumu a oboru. Přednášky tradičně spadají do jedné ze tří oblastí, a to buď do série sociálních a humanitních věd, matematiky, fyziky a počítačových věd, či věd o živé přírodě. A právě přednášky z poslední jmenované oblasti se uskuteční i v jarním semestru, a to online.

Life Sciences Seminar Series se tentokrát zaměří na úspěšné vědce a vědkyně působící v České republice. Vystoupí držitelé prestižních ERC grantů jako Petr Svoboda, Ondřej Štěpánek či Pavel Jungwirth nebo čeští vědci vedoucí vlastní výzkumnou skupinu v zahraničí jako Petra Hájková či Zuzana Kadlecová,“ přiblížila koordinátorka přednášek Lucie Nesvadbová.

Cyklus zahájila 11. března svou přednáškou držitelka prestižního ERC Synergy grantu Kateřina Sam, která se věnuje behaviorální ekologii a ekologii společenstev v tropických oblastech. Petr Svoboda v průběhu semestru přiblíží výzkum role malých RNA ve vajíčku a na začátku embryonálního vývoje v přednášce „Small RNAs in the Mammalian Germline: a Lesson from Hamsters“.

Přednášku se zajímavým názvem „Sweet Taste of Heavy Water“ pak přednese Pavel Jungwirth a přiblíží tak výzkum chemicko-fyzikálně-biologických odlišností mezi běžnou a těžkou vodou, které se liší pouze obsaženým izotopem vodíku. I když jsou běžné chemické vlastnosti těchto dvou tekutin identické, vědci odhalili, že člověk je pomocí chuti dokáže od sebe rozlišit.

Součástí přednášek z oblasti věd o živé přírodě jsou tradičně také Mendel Lectures, věnované speciálně oblasti buněčné a molekulární biologie a genetiky. Aktuální stav série a rozpis přednášek najdou zájemci na webu mendellectures.muni.cz.

Masarykova univerzita v minulosti díky MUNI Seminar Series hostila již desítky expertů, jako součást Mendel Lectures vystoupila i řada nositelů Nobelovy ceny. „Přednášky kromě možnosti si přijít experta poslechnout nabízejí také osobní setkání s vědcem, což je na světových univerzitách důležitou součástí podobných akcí. Kontakt mezi pozvanými odborníky a našimi vědci či studenty rozšiřuje nejenom znalosti, ale nabízí také příležitosti pro možné budoucí spolupráce. Networkingový aspekt přednášek považujeme za velmi důležitý, proto se těšíme, až bude možné se opět bezpečně setkávat osobně,“ podotkl vedoucí odboru výzkumu Lukáš Palko.

Než taková doba opět nastane, mají zájemci možnost se s některými experty setkat alespoň virtuálně. Přednášky budou probíhat standardně ve čtvrtek od 16.00 a budou přenášeny přes MS Teams. Rozpis přednášek je dostupný na webových stránkách MUNI Seminar Series, odkaz k připojení organizátoři zveřejní na webu vždy v pondělí před danou přednáškou. Na některé z minulých přednášek především z oblasti sociálních a humanitních věd a matematiky, fyziky a počítačových věd je možné se podívat na youtubovém kanále MUNI Seminar Series.