Přejít na hlavní obsah

Vědci odjedou z Antarktidy dřív než obvykle

V moři v okolí polární stanice Masarykovy univerzity je příliš mnoho ledu, který komplikuje lodní dopravu.

O dva týdny dřív než obvykle opustí letos vědci antarktickou stanici Johanna Gregora Mendela, kterou na ostrově Jamese Rosse provozuje Masarykova univerzita. Ve Wedellově moři a průlivech mezi ostrovy je totiž hodně mořského ledu, který komplikuje lodní dopravu. Chilské vojenské námořnictvo, které vědce na stanici vozí, proto rozhodlo, že letošní sezona skončí už v polovině února.

Uplynulá antarktická zima neovlivnila jen moře. Po vyhodnocení dat z loňského roku vědci zjistili, že se mírně zvýšila hmota ledovců Whisky Glacier a Davies Dome. Podobně tomu bylo i v letech 2009 a 2011.

Zvětšení ledovců ale podle vedoucího výpravy Pavla Kaplera není v rozporu s jejich dlouhodobým úbytkem kvůli oteplování. „Výrazně teplá sezona dokáže totiž rozpustit víc ledu, než se během tří chladných sezon uloží,“ vysvětlil. Doplnil také, že nebývalý celoplošný mořský zámrz, především pak jeho rozpadnutí, ovlivňuje nejen teplota, ale především vítr, který nebyl dostatečně silný.

Led pokrývající moře tak praskl v blízkosti stanice až 8. února. „Na dlouho očekávanou volnou hladinu téměř okamžitě vyrazil člun týmu parazitologů, který byl ovšem vzápětí nucen ustoupit zpět před hladovou kosatkou, která využila nově otevřeného prostoru pro nadechnutí,“ popsal Kapler jeden ze zážitků vědců.

Výprava pak po krátkém přerušení pokračovala v odchytu ryb a dalších mořských živočichů, u nichž vědci zkoumají parazity. Kvůli dlouhodobě zamrzlému moři, které zamezilo přístupu kyslíku a světla, ulovili vědci zpočátku méně ryb a mimo jiné zjistili, že zvířata strádají hladem. Menší úlovek však vynahradilo to, že ryby jsou zamořené mnoha parazity, které budou odborníci dál zkoumat.

I když parazitologové nakonec díky uvolnění ledového příkrovu vzorky pro svou práci získali, ne všichni mohli splnit všechny úkoly. Vědci se nedostali například na sousední ostrov Vega, kde měli mimo jiné vyzvednou zbylé části kostry plesiosaura, kterého objevil paleontolog Radek Vodrážka v sezoně 2010–2011.

Letošní sedmé expedice do Antarktidy se účastní dvacet lidí. Vědci z Masarykovy univerzity, České geologické služby a Vysokého učení technického v Brně. Ve výpravě jsou i dva Slováci a jeden Rus.

Hlavní novinky