Přejít na hlavní obsah

Vědci z Antarktidy se vracejí domů

Letošní expedice na stanici Johana Gregora Mendela přijde v druhém březnovém týdnu.

Marcel Kosina šetrně odchytil jedince chaluhy antarktické pro získání mikrobiologických vzorků.

Letošní vědecká expedice na základnu Johana Gregora Mendela v Antarktidě se vydala na cestu zpět do České republiky. Šestnáct členů výpravy se vrátí zhruba za dva týdny.

Výzkumníci zazimovali stanici na ostrově Jamese Rosse. Ani potom však s prací neskončili. Na osmdesát kilometrů vzdálené argentinské základně Marambio, totiž během několika dnů čekání zkontrolovali české meteorologické přístroje a odebrali vzorky rostlin.

„Mikrobiologové se těší také na zkoumání tučňáků, kteří se letos zřejmě kvůli dlouho zamrzlému moři české stanici zdaleka vyhnuli,“ napsal před odjezdem na Marambio správce stanice Pavel Kapler. Mikrobiologové přesto nezaháleli a odebrali a kultivovali vzorky vody a půdy, ale i tuleňů weddellových, rypouše sloního a chaluhy antarktické.

Tisíce vzorků odebraných třeba z tuleňů weddellových nebo z racků zvaných chaluha antarktická si z Antarktidy k dalšímu zkoumání veze také ichtyologicko-parazitologický tým. A úspěšní byli vědci i při sbírání bezobratlých živočichů, mořských blešivců, pro výzkum jejich schopnosti orientovat se na základě magnetického pole Země.

Úspěšní byli i technici, kterým se podařilo zprovoznit původní systém pro čerpání pitné vody. Další vylepšení stanice se ale musela, stejně jako v minulém roce, odložit. Nahromadění ledových ker při ústí Antarktického zálivu totiž neumožnilo přepravit na stanici veškerý náklad, který obsahoval například i solární panely nebo nový typ větrné elektrárny.

„Příští rok nás čeká náročný úkol dopravit na základnu čerstvé zásoby paliva, potravin a technického vybavení. Plánovaná vylepšení tak musí počkat,“ dodal Kapler.

Hlavní novinky