Přejít na hlavní obsah

Jak vzniká internetová Encyklopedie dějin města Brna

Unikátní projekt je založený především na dobrovolnících. S rozvojem mu ale pomohly evropské fondy.

Pohled na Brno a srovnání současnosti se stavem z roku 1867 nabízí podprojekt encyklopedie panorama.brna.cz.

Na tvorbě online encyklopedie o dějinách Brna se podílejí nadšenci a dobrovolníci už téměř patnáct let. V rozvoji ale hodně pomohl evropský projekt, který před pěti lety získal Ústav archeologie a muzeologie Filozofické fakulty MU. Možnosti encyklopedie se velmi rozšířily.

V současnosti čítá encyklopedie skoro 53 tisíc hesel a 17 tisíc obrazových záznamů. „Na projektu jsme začali pracovat v roce 2001, o tři roky později jsme ji zpřístupnili veřejnosti. Hesla jsou rozdělena do několika sekcí – události, osobnosti, objekty nebo ulice – a všechna jsou navzájem provázaná,“ vysvětluje historička Miroslava Menšíková, členka autorského kolektivu.

Tým tvůrců tvoří přes 60 lidí. Hesla vytvářejí většinou ve svém volném čase, bez nároku na honorář. „Peníze jsme získávali od města a našich dárců, dlouhodobě jsme ale měli problém s financováním. Až díky tříletému evropskému grantu dostala encyklopedie řadu systémových vylepšení i nových hesel. V současnosti běží pětileté období udržitelnosti,“ uvádí administrátorka projektu Jitka Šibíčková.

Mapové aplikace ukazují vývoj Brna
Díky 28milionovému grantu vzniklo například kontaktní místo encyklopedie v centru Brna nebo sesterská encyklopedie Jihlavy.

Kromě toho byla vytvořena aplikace mapy Brna, v níž mohou návštěvníci prostřednictvím historických a aktuálních map sledovat, jak se měnila historická zástavba města nebo zjistit údaje typu, v jaké ulici kdysi bydlel malíř Alfons Mucha.

V aplikaci Panorama Brna pak mohou uživatelé porovnávat současné Brno s panoramatickými snímky pořízenými v roce 1897 z věže kostela svatého Jakuba.

Na základě historických map a plánů, výsledků archeologických výzkumů a stavebně historických průzkumů i archivních rešerší vznikly také tři historické 3D modely Brna. Model z roku 1645 byl dokonce odlitý z bronzu a je k vidění na Moravském náměstí.

Součástí internetové encyklopedie je i nová mapová aplikace Bombardování Brna, která zobrazuje místa dopadů spojeneckých bomb na město za druhé světové války včetně dobových fotografií.

V rámci předmětů Encyklopedie Brna I a Encyklopedie Brna II a v současnosti otevřeného kurzu Encyklopedie Brna se do tvorby nových hesel zapojují i studenti. Od roku 2011 pod odborným dohledem supervizorů vytvořili celkem 539 záznamů, 342 z nich bylo zveřejněno.

První dva kurzy absolvoval ještě na jako student muzeologie Martin Vitko, který je momentálně doktorandem na historii. „Jsem autorem hesla Alois J. Baeran. Snažil jsem se o něm vypátrat co nejvíc informací. Hledal jsem matriční zápis narození, ale i nekrology v dobovém tisku. Teď uvažuju nad tím, že se přidám ke stálému autorskému kolektivu,“ říká.

Hlavní novinky