Přejít na hlavní obsah

Milion na výzkum bot pro těhotné

Speciální obuv, kterou vyvíjí fakulta sportovních studií, pomůže těhotným ženám zbavit se křečí. Výzkum podpořila VZP.

Snímání chůze.

Zdravotní potíže v těhotenství pomáhají eliminovat speciální boty, které se dlouhodobě vyvíjí na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity. Ukázal to předběžný výzkum, který odborníci dělali na vzorku 30 žen. Aby dostali přesnější data, začínají dnes měření, kterým projde za deset měsíců stovka žen. Na výzkum získala fakulta jeden milion korun od Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Budoucí matky se do testování ve fakultní laboratoři mohou zapojit především díky spolupráci s Gynekologicko-porodnickou klinikou Fakultní nemocnice Brno. Pokud by měly zájem podílet se na vědeckém bádání i nastávající matky, které spadají pod jinou nemocnici, mohou se ještě přihlásit. Podmínkou je kvůli nahlížení do zdravotnické dokumentace jenom to, aby byly klientkami zmíněné pojišťovny.

Vědci zařadili těhotné ženy do výzkumu původně proto, že díky jejich relativně rychlému přibírání na váze lze dobře sledovat změny na chodidlech, které způsobuje u běžné populace nadváha nebo nošení špatných bot. Zkušenosti žen ale ukázaly, že také pro ně má nová obuv zdravotní benefity.

„Všechny se shodly, že až do poslední fáze těhotenství neznaly výskyt křečí. U těch, které měly klenbu nohy horší, se navíc ukázalo, že po určité době jim fungovala lépe,“ přiblížil vedoucí výzkumu Martin Zvonař z fakulty sportovních studií, podle kterého se tak stalo také proto, že díky stélkám a botám nohama lépe proudí krev.

Vědci pomocí speciálního zařízení snímají chůzi žen a vidí, jaký vzniká tlak na jednotlivých částech chodila.

Zvonař a jeho kolegové dnes začali s ještě rozsáhlejším výzkumem, v jehož průběhu budou sledovat vliv nošení bot na stovce těhotných žen. Umožňuje to mimo jiné finanční dotace Všeobecné zdravotní pojišťovny ve výši jeden milion korun z jejího Fondu prevence. „VZP věnuje těhotným klientkám mimořádnou pozornost, loni přispěla na různé preventivní aktivity více než 28 tisícům nastávajících maminek. Dávalo nám proto smysl podpořit také výzkum obuvi pro těhotné – pokud by se skutečně potvrdilo, že u nich lze takto předcházet části potíží, bylo by to z hlediska pojišťovny samozřejmě žádoucí,“ sdělil ředitel pojišťovny Zdeněk Kabátek.

Fakulta sportovních studií spolupracuje s moravským výrobcem bot Josefem Hanákem už od roku 2010. Společně patentovali nejdříve speciální vložku do bot, která napravuje klenbu nohy, a později i celou botu. Pokud by výzkum potvrdil zásadní pozitivní účinky, uvažuje firma o tom, že by vyráběla zvláštní sérii bot pro těhotné. Nastávající maminky si už při předchozích testech určovaly třeba to, jak má jejich obuv vypadat a z jakého má být materiálu.

Po těhotných ženách se budou experti z fakulty sportovních studií věnovat například obuvi pro nemocné cukrovkou.

Hlavní novinky