Přejít na hlavní obsah

Parazitologové pojmenovali nové druhy po Brnu a Attenboroughovi

Za objevem parazitických ploštěnců od afrického jezera Tanganika stojí doktorandka Přírodovědecké fakulty MU Nikol Kmentová.

Objevení ploštěnci jsou velcí několik milimetrů a žijí pouze na rybách z čeledi cichlid, které se vyskytují jen v jezeře Tanganika.

Jméno slavného přírodovědce a dokumentaristy Davida Attenborougha si vybrali odborníci z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity pro pojmenování nového druhu parazitického ploštěnce, kterého objevili v africkém jezeře Tanganika. Spolu s novým druhem Cichlidogyrus attenboroughi nalezli v žábrách hlubinných ryb ještě jeden, který dostal název po městě Brně Cichlidogyrus brunnensis.

Při volbě jmen nových druhů mají vědci v podstatě volnou ruku. „Možností pojmenovat nový druh po siru Attenboroughovi jsme se zabývali již delší dlouhou dobu, ale tento rok je podle nás díky životnímu jubileu sira Davida více než příhodný,“ uvedla doktorandka Nikol Kmentová, která se na objevu podílela spolu s kolegy z rakouské univerzity ve Štýrském Hradci.

Doktorandka Nikol Kmentová se na objevu podílela spolu s kolegy z rakouské univerzity ve Štýrském Hradci.

Nově objevené druhy parazitických červů, jejichž popis byl publikován ve specializovaném časopise Parasites & Vectors, patří do skupiny Monogenea a infikují hlubinné ryby. Jsou velcí několik milimetrů a žijí pouze na rybách z čeledi cichlid, které se vyskytují jen v jezeře Tanganika. Kmentová je získala ze vzorků žaber 18 ryb.

„Snažíme se upozornit, že na druhové pestrosti jezera Tanganika se kromě dobře známých a zdokumentovaných skupin podílí i další druhy včetně těch parazitických, které navzdory svému významu pro jednotlivé ekosystémy doposud unikaly širší vědecké pozornosti,“ uvedl vedoucí výzkumu, belgický parazitolog Maarten Vanhove, který působí také na MU a pravidelně jezdí na expedice k jezeru Tanganika.

Hlavní novinky