Přejít na hlavní obsah

Blíží se generace zmrazených dětí?

Ve společnosti přibývá problémů s početím dětí, reprodukční medicína ale nabízí stále nová řešení.

Lidské vajíčko a spermie.

S příchodem na univerzitu pro mnohé život teprve začíná. Při náročném studiu a společenském životě, není ještě zdaleka čas myslet na založení rodiny a početí dítěte. Než ale člověk dostuduje, podívá se do světa, najde si dobrou práci a získá několik let praxe, může být v některých případech na přirozené početí potomka pozdě.

Zhruba čtvrtina párů v Česku má problémy s plodností, týká se to stejně mužů i žen. Řada těchto problémů je spojená s vyšším věkem a odkládáním početí dítěte do doby, kdy už spermie muže a vajíčka ženy nemusejí být tak kvalitní. Odborníci v oblasti reprodukční medicíny ale nabízejí možné řešení – zamražení budoucí generace.

Největší česká klinika reprodukční medicíny spustila program s názvem Kompletace rodiny a zachování plodnosti českých mužů a žen. Recept na to má jednoduchý, v unikátní kryobance si mohou zájemci nechat zamrazit vlastní reprodukční buňky, tedy vajíčka a spermie.

Zmrazování probíhá pomocí tekutého dusíku při teplotě -196 stupňů Celsia a reprodukční buňky tak vydrží až desítky let. Podle lékařů je pak rozdíl mezi čerstvými vajíčky či embryi a těmi zamraženými zanedbatelný. „Naše klinika se podílela na mezinárodní pilotní studii zcela nového systému pro vitrifikaci vajíček a jako první na světě zaznamenala úspěch v podobě dítěte narozeného touto technikou,“ podotkl odborný garant kliniky a emeritní profesor lékařské fakulty Ladislav Pilka, který se zasloužil o narození prvního dítěte ze zkumavky v Československu.

Vitrifikace je technika ultrarychlého mražení, která se v posledních letech rozvíjela především pro uchování vajíček neboli oocytů. Na rozdíl od spermií jsou to totiž velké buňky s vysokým obsahem vody. Při zamrazování vajíčka voda vytváří krystalky ledu, které poškozují genetický materiál. „Až s rozvojem vitrifikace máme uspokojivé výsledky a zamražením vajíček nesnížíme jejich kvalitu,“ uvedl ředitel brněnské kliniky reprodukční medicíny Reprofit International Marek Koudelka, který je také absolventem Lékařské fakulty MU.

Zamražení vajíček pro uchování ženské plodnosti doporučují lékaři nejen v případě, kdy žena odkládá otěhotnění na později, ale také v případě hrozící ztráty plodnosti z důvodu onkologické léčby. Mužům lékaři doporučují zmrazit spermie v mladém věku, kdy je jejich kvalita ještě dostatečně vysoká.

Hlavní novinky