Přejít na hlavní obsah

Introvert za katedrou

Jak se cítí doktorand, když má přednášet na fakultě?

Přednášet před plnou učebnou nemusí být pro mnohé lidi jednoduché.

Rychle bušící srdce. Kapky potu na zádech. Žaludek v krku a sucho v puse. Pro někoho symptomy přicházející chřipky, pro mě běžné projevy nervozity. Odmala nás ve škole učí, jak číst, psát a počítat. Ale účinný recept na to, jak se vypořádat se strachem a vystupováním na veřejnosti, nám nikdo neprozradí.

Základní škola je v tomto ohledu poměrně nevinnou záležitostí. Jednou za pololetí skončíte před tabulí a pět minut vás tam trápí před celou třídou. Pak přijde maturita. Bakalářské státnice. Magisterské státnice. To všechno ve zdraví přežijete a říkáte si, studovat mě baví, tak co dál?

Najednou se ocitnete na doktorském studiu a přijde chvíle, kdy se jako doktorand můžete zapojit do výuky na fakultě. Řeknu vám, mít vlastní seminář, to je úžasná věc. Všechno, co vás zajímá a baví, uspořádáte do takového klubíčka, které společně se studenty rozmotáváte, sem tam zavážete uzel a někdy se taky stane, že to vaše hýčkané klubko skončí na konci semestru na cimprcampr.

S čím však jako nadšený pedagog moc nepočítáte, je vaše vlastní tréma. Nervozita, která vás svazovala po celou dobu studií. Ten mučivý pocit, provázený koktáním a chvěním se až po samé konečky prstů.

To všechno je najednou zpátky. A je to neuvěřitelně zvláštní pocit, protože v tu chvíli nejste student, ale učitel. První hodina skončí a vy ani nevíte, co jste celou dobu blekotali. Snažíte se vzpomenout si na podrobnosti, ale marně. Zároveň vás zaplaví opojné uvolnění, protože je to za vámi. Pro tentokrát.

S vidinou poměrně dlouhého semestru však začnete přemýšlet, jak z toho ven. Ne ze semináře, ale z toho šíleného stavu, ve kterém si uvědomíte, že vás něco baví a ničí zároveň. A tak začnete zkoušet různé techniky, které by vás – podle přátel, vyhledávání v Googlu a půl tuctu motivačních knížek – měly zbavit stresu a nervozity.

Dozvíte se spoustu věcí. Že je dobré zhluboka dýchat a před plánovaným výstupem rychle vyběhnout schody, abyste uvolnili napětí. Naučit se celou přednášku nazpaměť. Sníst malý kousek čokolády. V praxi pak většinou sníte celou čokoládu a posbíráte i drobečky – co kdyby vám náhodou nějaký cukr chyběl...

Některé rady pomohly, většina z nich vůbec. Pár fíglů používám dodnes a mé veřejné projevy se viditelně zlepšily. Nebo si to alespoň sobecky myslím. Víte, jaká byla ta nejlepší rada, kterou jsem dostala? Trénuj! Bolí to a začátky jsou nepříjemné, ale stojí to za to. Momentálně učím už třetí rok a za tu dobu jsem se v seminářích setkala s mnoha skvělými a inspirativními studenty. Vystupování před lidmi se ale stále nestalo mým šálkem kávy.

Ptáte se, proč to všechno píšu? Když jsem kamarádům vyprávěla o pedagogických zážitcích, vyděšeně se na mě podívali a vyhrkli: „Ty seš jako introvert jo? A bojíš se mluvit na veřejnosti? To jsme si vůbec nevšimli.“ Tak vězte, že i sebevětší bavič a extrovert v sobě může mít kousek introverta, kterému je nejlépe někde v ušáku s knížkou.

Autorka působí v Ústavu české literatury a knihovnictví FF MU.

Hlavní novinky