Přejít na hlavní obsah

Postižení sportovci závodili v kampusu. Utkali se v boccie

Turnaj v paralympijském sportu pro lidi s postižením způsobeným obrnou či svalovou atrofiií hostila FSpS.

Jestli se dá boccia k nějakému sportu přirovnat, tak k pétanque. Jen místo těžké železné koule se tady hází měkkým míčkem. Foto: Archiv organizátorů.

Závody v hodně netradičním sportu se o víkendu konaly v hale Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity. Sportovci s různým stupněm postižení se tam utkali na čtvrtém kole OZP Cupu v boccie, disciplíně, která je určena především handicapovaným lidem.

"Jde o paralympijský sport pro lidi s nejtěžším postižením způsobeným mozkovou obrnou či svalovou atrofiií. Podle stupně postižení se pak závodí ve čtyřech kategoriích," sdělil Martin Polášek z pořádajícího Sportovního klubu Kociánka Brno.

Jestli se dá boccia k nějakému sportu přirovnat, tak k pétanque. Jen místo těžké železné koule se hází měkkým míčkem. O zařazení do jednotlivých kategorií pak rozhoduje to, zda je hráč schopen házet míčkem normálně rukou a jak moc se dokáže pohybovat v odhodovém boxu a natočit si sám vozík.

Někteří hráči mají ambici dostat se na mistrovství světa nebo na paralympiádu. Foto: Archiv pořadatelů.

Sportovcům z Kociánky se nejvíc dařilo v kategorii BC3, kde bojují závodníci s nejtěžším postižením. "Používají odhodovou rampu, takže potřebují spoluhráče, který u nich klečí a pomáhá jim s natočením rampy, ale přitom se nesmí dívat do kurtu. V této kategorii jsme obsadili první dvě místa," pochlubil se Polášek, jenž si hodně pochvaloval zázemí v bohunické hale: "Je nová, jsou v ní výborně vyřešené bezbariérové přístupy. Hráli jsme v ní poprvé a s velkým úspěchem."

Kdo někdy hráče při boccie viděl, ten ví, jak umí závodníci hru prožívat. I když se může zdát, že o výsledky v ní jako třeba v profesionálním sportu zase tolik nejde. ,,Někteří to berou opravdu vážně. Věří, že pokud budou dobří a budou náležitě trénovat, tak se dostanou na mistrovství světa nebo na paralympiádu a to je pro ně ohromná motivace," podotknul Polášek. Pro jiné je zase boccia výbornou příležitostí, jak se pobavit a potkat kamarády z různých koutů republiky. Do Brna se tentokrát sjelo hned jedenáct oddílů.

Hlavní novinky