Přejít na hlavní obsah

Lyžař vyhrál šampionát akademiků a doufá v lepší sezonu

Student Dušan Augustiňák vybojoval pro MU v Novém Městě zlato, další závodění mu ale zkomplikovalo zranění.

Foto: Jan Došla, FSpS.

Loni bylo pro lyžaře Dušana Augustiňáka všechno špatně. Nepovedla se mu příprava na sezonu ani sezona samotná, takže student fakulty sportovních studií vypadl z B týmu české reprezentace. Letos se podle Augustiňáka zdá, že se situace obrací k lepšímu.

Důkazem toho může být i jeho vítězství na akademickém šampionátu v běžeckém lyžování, který pořádala Masarykova univerzita koncem ledna v Novém Městě na Moravě. „Chtěl jsem vyhrát. Ve škole mi kvůli závodění vychází v mnoha věcech vstříc, tak jsem jí to chtěl nějak vrátit,“ řekl závodník, který triumfoval na trati deset kilometrů volně a předstihl v cíli druhého fakultního kolegu Václava Sedláčka.

Augustiňák už toho má ve své disciplíně za sebou hodně. Běžeckému lyžování se věnuje od dětství – tehdy ještě na Slovensku, kde se narodil. „Táta je Slovák, máma Češka, takže mám dvoje občanství. Já jsem nejdřív závodil na Slovensku, ale v patnácti letech jsem dostal nabídku z Nového Města a přešel jsem tam. Poslední dva roky už mám všechno zařízené tady v Česku,“ vylíčil student trenérství.

I když už se mu závodně dařilo i lépe, přechodu prý Augustiňák nikdy nelitoval. „Odešel jsem, protože mi tady nabídli podmínky, které by mi na Slovensku poskytnout nemohli. Jsou tam sice také profesionální trenéři, ale třeba vybavení jsme si museli kupovat sami. Tady se o všechno postará oddíl,“ poukázal na odlišnosti sportovec. „Ale na druhou stranu musím říct, že už se slovenským prostředím nejsem nějakou dobu v kontaktu, tak nevím, jaká je aktuální situace.“

Jestli neví, jaká je aktuální situace v jeho rodišti, tu svou zná Augustiňák moc dobře. Je bolavá. V době, kdy vznikal tento text, totiž ležel v nemocnici na pozorování, protože si poranil hlavu, když plnil zápočet z bruslení. „Je to nepříjemné, nebudu moct jet důležité závody. Ale jsem na druhou stranu rád, že s hlavou nic nemám,“ uvedl se student trenérství, který by v budoucnu rád svoje vědomosti využil a skutečně se stal trenérem.

Jeho zlato a stříbro kolegy Sedláčka ovšem nebyly jedinými medailemi, které na akademickém šampionátu reprezentanti Masarykovy univerzity vybojovali. Václav Sedláček kraloval v druhé individuální disciplíně, když vyhrál na trati osmnáct kilometrů klasickou technikou. Na pěti kilometrech volnou technikou brala bronz Hana Hančíková a univerzitní lyžaři pak vyhráli i závod smíšených štafet.

Hlavní novinky