Přejít na hlavní obsah

Díky ambasadorství jsem si vybrala obor i univerzitu

Dnes už prvačka na Muni Anna Laštovičková byla dva roky spojkou mezi univerzitou a svou střední školou.

Dva roky působila Anna Laštovičková jako ambasadorka Masarykovy univerzity na Gymnáziu Vincence Makovského v Novém Městě na Moravě. Teď už je z ní prvačka a za pár týdnů jí začne studium anglistiky a mezinárodních vztahů. Ambasadorství by podle vlastních slov všem doporučila. Vybrala si díky němu školu, získala kontakty a věděla jako první o všem důležitém, co se na univerzitě dělo.

K ambasadorství se dostala, když ji výchovná poradkyně na gymnáziu vytipovala jako ideální kandidátku. Protože je Anna, jak sama říká, pro každou špatnost, neváhala. „Hlavní motivací pro mě bylo, že se o všem dozvím jako první a budu mít informace z první ruky, a taky že se spojím s absolventy, učiteli a studenty,“ vysvětluje.

Svou práci charakterizuje slovem spojka. „Ambasador dostává různé úkoly, ale je na něm, jak se zapojí. Já jsem se ptala spolužáků, co je zajímá, a předávala to na univerzitu. Přebírala jsem propagační materiály, distribuovala odkazy, přeposílala je studentům z naší školy, občas jsem vystupovala před třídami a předávala informace,“ vyjmenovává náplň své práce.

Zpětně své působení hodnotí dnes už studentka Masarykovy univerzity jednoznačně pozitivně. „Ambasadorství mi dalo hodně. Byla jsem o krok napřed. Nejvíce mě bavilo, že jsem mohla machrovat před lidmi ze třídy, že vím, co ostatní ještě nevědí. Taky bylo fajn, že se na mě spolužáci obraceli, když něco nevěděli,“ přemítá Anna.

Díky ambasadorství změnila Anna postupně i původní výběr oboru. „Nejdřív jsem byla v idealistické fázi, můj výběr nebyl moc praktický, ale pak jsem začala víc zvažovat uplatnění,“ vzpomíná. „Ani Masarykova univerzita pro mě původně nebyla možnost číslo jedno. Díky vstřícnému přístupu, dostupnosti informací a možnosti kombinace oborů u mě ale nakonec vyhrála. Je vidět, že má Muni pozitivní přístup, chce studenty a snaží se jim dát informace. To jsem u jiných škol nezaznamenala,“ pochvaluje si Anna.

Na konferenci ambasadorů pořádané univerzitou poslední srpnovou sobotu se Anna vydala ve své roli naposledy. Účastníci se mimo jiné vypravili na virtuální cestu kolem světa s Centrem zahraničních spolupráce MU a dozvěděli se, jak vyrazit na zahraniční studijní pobyt Erasmus+. Od pracovníků Kariérního centra MU se zase dozvěděli, jaké povolání by pro ně v budoucnu mohlo být to nejlepší, a poslechli si i přednášky absolventů.

„Nejpřínosnější je pro mě setkat se s lidmi, kteří prošli tím, čím se chystám projít já. Jeden absolvent prohlásil, že když budeme studovat, ale nebudeme dělat nic dalšího, bude nám to k ničemu. To mě hodně zaujalo. Sama bych chtěla hodně cestovat po Evropě, vyrazit i do Ameriky a Austrálie. Chci toho vyzkoušet co nejvíc,“ těší se Anna na své vysokoškolské studium.

Chcete se taky stát ambasadorem Masarykovy univerzity na své střední škole? Podívejte se na www.muni.cz/ambassadors nebo rovnou pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Hlavní novinky