Přejít na hlavní obsah

O zlatu fotbalistů rozhodl trenér

Na Českých akademických hrách vybojovali fotbalisté MU zlato. V týmu zazářil Radek Buchta a nakonec i trenér.

Finálový zápas uhrál tým Masarykovy univerzity se skóre 1:0 proti Univerzitě Pardubice.

Hned dvě zlaté medaile se v posledních týdnech houpaly na krku fotbalistovi Radku Buchtovi. Jednu získal za vítězství ve fotbalovém turnaji na Českých akademických hrách. Druhá, pravda, o něco cennější, mu bude připomínat vítězství ve druhé fotbalové lize a postup do Gambrinus ligy, kterou bude v příští sezoně hrát s týmem 1. SC Znojmo.

„Byly to takové pěkné dva týdny,“ směje se částečně ironicky dnes už absolvent fakulty sportovních studií Buchta. Měl co dělat, aby všechno stihnul.

Ve středu 5. června mu ve Znojmě skončila druholigová sezona, po které přišly oslavy postupu do nejvyšší soutěže. Následující víkend věnoval malým klukům, které trénoval, a od pondělí začínaly České akademické hry, které skončily 11. června.

Den nato už Buchta obhajoval diplomovou práci, ve které se věnoval kondiční přípravě, a 18. a 21. června měl na programu první a druhou část státních zkoušek. „Úplně jistě jsem se na státnicích necítil, ale všechno nakonec proběhlo v pohodě,“ má radost hráč, který bude mezi těmi prvoligovými jedním z mála s magisterským titulem.

Vítězný tým Masarykovy univerzity. Radek Buchta druhý zleva.
Akademických her se Buchta letos zúčastnil počtvrté, vyhrát se mu je spolu se spoluhráči povedlo už podruhé. Ačkoliv letos to bylo i s přispěním trenéra Oldřicha Racka. „Kvůli dohrávkám fotbalových soutěží museli někteří kluci před finále odjet, tak musel nastoupit i trenér. Ale dobře, že to tak bylo, protože jsme vyhráli 1:0 a tu rozhodující branku dal právě on,“ líčí absolvent oboru Učitelství tělesné výchovy pro základní a střední školy.

I když už se utkával s těžšími soupeři, než jací se scházejí na akademických hrách, pochvaluje si úroveň fotbalového turnaje. „Jezdím tam rád. Můžu reprezentovat školu a potkat kamarády, se kterými se jinak míjíme. Jen je škoda, že pořadatelé hry víc nepropagovali, přišlo mi, že loni v Brně si to v tomto ohledu zorganizovali líp,“ lituje Buchta.

Fotbalové zlato není jediné, které reprezentanti univerzity získali. Masarykova univerzita se na hrách stala jednou z nejúspěšnějších vysokých škol, v celkovém bodování škol skončila na druhém místě se 113,5 body. K úspěchu pomohli hlavně karatisté, kteří přivezli do Brna dohromady 15 medailí. Hodnocení a výsledky jednotlivých disciplín lze najít na webových stránkách Českých akademických her.

Pro Radka Buchtu to byl poslední akademický úspěch, jako čerstvý absolvent by si spíš měl jít hledat práci. V jeho případě to ale nebude potřeba, v dnes už prvoligovém Znojmě bude pokračovat i v nadcházející sezoně, takže v těchto dnech už se na ni s celým týmem naplno připravuje.

„Na ligu už se moc těšíme, jen je škoda, že ji nemůžeme hrát přímo ve Znojmě,“ připomněl Buchta současnou situaci svého týmu, jehož stadion nevyhovuje podmínkám pro nejvyšší soutěž, a proto budou Znojemští v první polovině sezony nastupovat na brněnském stadionu v Srbské ulici. Kdo toho litovat nemusí, to jsou fotbaloví fanoušci. Gambrinus ligu budou mít v Brně na podzim dvakrát častěji.

Hlavní novinky