Přejít na hlavní obsah

Odstartovaly České akademické hry. Zajeďte fandit do Olomouce

Potrvají až do pátku 11. září. Za Masarykovu univerzitu nastupuje 120 sportovců.

V netradičním už skoro podzimním termínu dnes začaly České akademické hry. Největší tuzemská sportovní akce vysokoškoláků svede na jedno místo asi dva tisíce sportovců z vysokých a vyšších odborných škol. A koná se v Olomouci, takže na fandění spolužákům ideální destinace.

Malá česká olympiáda vysokoškoláků bývá běžně koncem jarního semestru, olomoučtí organizátoři ale termín tentokrát posunuli. Hlavně kvůli lepším možnostem ubytování závodníků a časové kolizi s letní světovou univerziádou, jež se odehrála na začátku července.

„Výhodou je vyřešení problémů s ubytováním sportovců a možnost zařadit do her nově přijaté studenty. Nikomu navíc nebrání v účasti plnění studijních povinností,“ uvedl pro pořadatelský web Svatopluk Horák, předseda organizačního výboru a proděkan fakulty tělesné kultury.

Ačkoliv má nový termín i svoje negativa, přes léto se například hůř tvoří týmy pro kolektivní sporty, zástupci vysokých škol i České asociace univerzitního sportu věří, že by do budoucna mohl v kalendářích zdomácnět.

České akademické hry potrvají do pátku 11. září a z Masarykovy univerzity se na nich představí kolem 120 účastníků. Proti minulým letům se trochu změnil seznam sportů, v nichž se soutěží. Zmizely z něj závody na dračích lodích, šerm nebo judo, o které byl v minulosti malý zájem. Nově se naopak objevil bowling a šplh.

„Zachovali jsme odvětví, která se na hrách objevují pravidelně, a přidali nové. Bowling je disciplína s rozrůstající se členskou základnou, která si našla své místo i ve výuce na mnoha školách. Šplh zní úsměvně, ale copak Bedřich Šupčík nebyl prvním českým olympijským vítězem v Paříži v roce 1924 právě v této disciplíně?“ podotkl Horák.

Odvětví, v nichž se bude závodit, je letos 22, některé z nich navíc otevřené i pro zájemce, kteří se přihlásí přímo na místě. Pořadatelé lákají také na doprovodný program, který se soustředí do olomouckých klubů. Obsahuje třeba i večerní filmové projekce nebo velkou salsa a latino tancovačku. Program her najdete zde. Aktuality z her můžete sledovat na facebookové stránce.

Hlavní novinky