Přejít na hlavní obsah

Exligový trenér Večeřa se na duelu univerzit potká se Švancarou

Souboj mezi týmem MU a VUT se odehraje 19. dubna.

Karel Večeřa při tréninku týmu Masarykovy univerzity.

Minulý pátek měl za sebou poslední výběrový trénink s fotbalisty Masarykovy univerzity, tři dny potom už držel v rukou širší nominaci na zápas proti Vysokému učení technickému. Karel Večeřa, běžně především pedagog na fakultě sportovních studií, se díky fotbalovému utkání dvou největších brněnských vysokých škol, které se chystá na 19. dubna, vrací k tomu, co dělal velkou část svého života: trénování.

Až bude v den Fotbalového souboje univerzit stát u lavičky týmu Masarykovy univerzity, bude to pro Večeřu velký návrat. Ve Zbrojovce Brno, na jejímž hřišti se bude hrát, několik let působil jako kouč prvoligového mužstva. „Těším se. I když možná ani ne tak na Srbskou, jako na to, že se na celé téhle akce můžu podílet,“ řekl trenér, jehož organizátoři univerzitního duelu oslovili prý už snad před více než půl rokem.

Svou práci bere zodpovědně. Když šla po univerzitě výzva, ať se hlásí fotbalisté do týmu, přišly mu zprávy od asi 70 zájemců. Vybraná padesátka už má za sebou výběrové tréninky a z nich vzešla 20členná soupiska. „Všichni měli opravdu velký zájem se do týmu dostat a já jsem díky tomu poznal řadu nových šikovných hráčů. Asi u tří jsme se s mými asistenty po čtvrthodině tréninku shodli, že ani nemusí pokračovat. Byli tak šikovní, že bylo jasné, že je do nominace zařadíme,“ podotknul Večeřa, a děkuje tak i studentům, kteří mu na trénincích pomáhali.

Další setkání budou následovat. Podle kouče půjde hlavně o to, aby se hráči v rámci možností co nejvíc sehráli. „Řekneme si nějaké základní zásady, co budeme dělat v obraně, v útoku, jak se chovat při standardních situacích a kdo je bude kopat.“

Ve všem zmíněném by Večeřovi hodně pomohla přítomnost dvou druholigových fotbalistů, kteří studují na fakultě sportovních studií. Na angažmá pardubických Petra Prokopce a Ondřeje Vencla však musel rezignovat. Fotbalová asociace totiž na tentýž den, kdy se koná souboj univerzit, odložila jejich ligový zápas s Hradcem Králové.

Petr Švancara v nové roli. Bude rozhodčím
Zápas ale nabízí spoustu jiných lákadel. Fotbaloví příznivci určitě budou slyšet na jméno Petra Švancary, brněnské sportovní legendy známé svým šoumenstvím, který se stane rozhodčím duelu. „Jsme s ním ovšem domluvení, že zápas bude pískat naprosto seriózně. K ruce bude mít normální ligové asistenty,“ doplnil Roman Hypský, jeden z organizátorů.

Pro koupi lístku hovoří také fakt, že návštěvníkům by vůbec nemusel vadit případný déšť. Zbrojovka nedávno za 16 milionů korun pořídila střechu nad tribunami J, K, L a M. Kromě toho běží na těch samých místech výměna plastových sedaček, která by snad do univerzitního utkání měla být také hotová.

Karel Večeřa se tak vrátí do pořádně inovovaného prostředí. Jak totiž přiznává, na ligovém zápase nebyl od té doby, co v pozici brněnského trenéra skončil. „Možná to zní zvláštně, ale fotbal mi řídil život padesát let, kdy jsem mu věnoval skoro všechen čas a hlavně víkendy. Proto jsem se chtěl zabývat zase něčím jiným,“ vysvětlil muž, jenž dnes působí na fakultě sportovních studií, jak se stal učitelem na plný úvazek.

Místo na univerzitě už má léta, kvůli pracovnímu vytížení ve vrcholovém fotbale, se ale práci na fakultě nemohl naplno věnovat. Dělá to až teď. „A moc mě to těší, užívám si, že můžu svoje zkušenosti předávat dál a vychovávat nové trenéry.“

Ještě nedávno učil i několik studentů, kteří působili v juniorském týmu ligové Zbrojovky. Z nich už dnes ale na škole nikdo nezůstal. „Je to velká škoda, ale chyběla jim vůle. Ono přece jen bolí, když má člověk po tréninku běžet na seminář nebo přednášku. Jít si domů lehnout je daleko jednodušší,“ naznačil Večeřa, co je překážkou v tom, že vysokou školu nestuduje víc profesionálních fotbalistů.

Hlavní novinky