Přejít na hlavní obsah

Turnaj nevidomých futsalistů láká na britské reprezentanty

Bučovice hostí tento víkend netradiční sportovní utkání, na které se sjedou týmy z celé Evropy.

Čtvrtý ročník turnaje nevidomých futsalistů se od pátku do pondělí koná v areálu bučovické základní školy ve Školní ulici. Zatímco loni byly největšími hvězdami akce brazilští hráči týmu ICB Bahia, letos přijede na turnaj jiné velezajímavé mužstvo. Představí se na něm Worchester BFC, což je v podstatě britský reprezentační výběr. Akci organizuje tým Avoy MU Brno, napojený na univerzitní středisko pomáhajícím studentům se specifickými potřebami Teiresiás.

Právě Britové by měli být největším favoritem turnaje. Světoznámí Brazilci totiž letos nemohli dorazit. „Ne proto, že by nechtěli, ale cestu do Česka jim znemožnila politická situace v jejich zemi. Padla vláda, která klub finančně podporovala, a všude se navíc řeší různé korupční případy, takže se prostředky na nákladnou výpravu celého mužstva špatně získávají,“ vysvětlila Jitka Graclíková, jedna z organizátorek akce s oficiálním názvem Bučovice Blind Football Cup.

Mimo britského výběru se na Moravu sjede ještě dalších sedm týmů, včetně téměř domácího Avoy MU Brno, za který nastupují studenti a absolventi Masarykovy univerzity. Ve dvou skupinách se budou navzájem střetávat například vítězové paralympiády, kteří hrají za řecký celek Pirsos Thessaloniki, nebo lídři německé ligy, futsalisté Marburgu.

Turnaj se také v tomto roce hraje nejdříve v sobotních dvou skupinách, na které v neděli od 11 hodin navážou semifinálové boje. Finále je pak na programu v neděli od 16 hodin. Organizátoři vycházejí vstříc jak hráčům a realizačním týmům, kteří mají v bučovickém areálu všechno potřebné včetně ubytování k dispozici na jednom místě, tak divákům a fanouškům.

Kdo nebude moct dorazit na samotný turnaj, může se na umění nevidomých, kteří mohou fotbal hrát mimo jiné díky zvukovému systému uvnitř míče, dívat prostřednictvím

. Online budou navíc dostupné také podrobné statistiky.

Hlavní novinky