Přejít na hlavní obsah

Informatici na jevišti vystoupí proti konzumu

ProFIdivadlo připravilo původní inscenaci Klubu rváčů. Premiéru uvede 16. května, reprízu a derniéru 23. května.

Černým humorem nabitý cynický román, který reaguje na soudobou konzumní společnost – tak by se dal charakterizovat světoznámý román Chucka Palahniuka Klub rváčů, jehož divadelní adaptaci už ve středu 16. května premiérově odehrají studenti Fakulty informatiky MU a zároveň herci ProFIdivadla.

Hlavní, nejmenovaný hrdina bojuje s nespavostí, kterou se snaží přebít návštěvami podpůrných skupin pro nemocné, kde potkává dívku Marlu. Oba zjistí, že svůj otrávený pohled na svět sdílí. Společně s kamarádem Tylerem pak vymýšlí způsoby, jak se zbavit svého znechucení ze světa.

Fanoušci amerického spisovatele, kteří se domnívají, že je hra nemůže překvapit, se pletou. Autor Tomáš Hůsek dramatizaci uzpůsobil pro informatiky přesně na míru. „Představení s rychlým spádem a deprimujícím vyvrcholením nehladí po srsti, právě naopak,“ píší divadelníci na svém webu.

Málokterý divák pozná, že herci vystupující pod vedením zkušených režisérů Zdeňka Filipce a Pavla Havelky prostřednictvím představení ve skutečnosti zakončují jeden ze svých školních kurzů. „Rozvíjí v něm své komunikační dovednost, kreativitu a týmovou spolupráci,“ říká vedoucí souboru Josef Prokeš.

Kromě toho mohou mladí ajťáci v předmětu obohatit zkušenosti nejen herecké, ale například si vyzkoušet i práci s osvětlením, hudbou, zvukem, rekvizitami, scénografií či propagací. „Zkoušky jsou sice náročné, ale zábavné," myslí si Karolína Dúhová, která si zahraje jednu z hlavních rolí, konkrétně postavu Rakoko.

Na divadelních prknech se s touto hrou objeví celkem třikrát – poprvé ve středu 16. května od 19:30 v prostorách fakulty informatiky. Zreprízují ji pak 23. května v 17:00 a derniéru odehrají v 19:30 v Univerzitním kině Scala.

Vstupenky zarezervujete na stránce www.klub-rvacu.cz.

Hlavní novinky