Přejít na hlavní obsah

Studentské představení ukazuje šedivost minulého režimu

Jaká byla premiéra nového představení ProFIdivadla? Šanci vidět reprízu máte už ve středu.

Už notný čas před začátkem představení byla posluchárna D1 na Fakultě informatiky MU doslova přecpaná. Diváci, kteří dorazili jen několik minut před začátkem, si museli najít místo na schodech nebo zklamaně odejít domů. Studentské ProFIdivadlo uvedlo ve středu 11. května premiéru své hry Oněgin byl Rusák. Repríza a hned taky derniéra se uskuteční už ve středu 18. května v Univerzitním kině Scala.

Studenti informatiky, ale i ostatních fakult Masarykovy univerzity nastudovali hru podle stejnojmenné knihy Ireny Douskové Oněgin byl Rusák a uvedli ji vlastním originálním stylem. A výsledek? „Jde o tragicko-cynicko-romantickou komedii,“ myslí si jeden ze spolupracovníků divadelního spolku Vojtěch Žák. A má pravdu. Hra, jejíž děj se odehrává za minulého režimu, je rozdělená do mnoha krátkých sekvencí, které hlavní hrdiny – partičku gymnazistů v maturitním ročníku – ukazují na různých místech za různých situací.

Všichni prožívají své první lásky, snaží se protlouct k maturitě, zároveň ale cítí nechuť k socialistickému režimu a vůbec k náladě okolo sebe. Hysterická matka nebo hyperaktivní učitelka dotváří kolorit doby, což je ostatně cílem celého představení. Diváci pravidelně vybuchují smíchy nad dnes již vtipnou ilustrací fungování doby, ve které už účinkující studenti už nemuseli vyrůstat.

„Při generálce se nás děkan Jiří Zlatuška ptal, jestli herci vůbec mohou rozumět tomu, co hrají, když to sami nezažili. Tehdejší schizofrenní době asi opravdu rozumět nemohou, ale některé věci jsou nadčasové,“ píší členové spolku na své facebookové stránce a potvrzují to na divadelních prknech.

K navození správné atmosféry napomáhají hercům dobové kostýmy a rekvizity, nedílnou součástí představení je také autorská hudba.

Pokud se chcete se přijít podívat na tragikomedii na pozadí totalitního Československa, která je trochu o lásce a trochu o naději, máte šanci už ve středu 18. května v 17:00 nebo v 19:30 v Univerzitním kině Scala. A jak vás upozorní hned na začátku představení: „Vypněte si mobilní telefony, nebo vám budou vráceny na konci školního roku!“

Hlavní novinky