Přejít na hlavní obsah

První týdny na vysoké: Pořiďte si šalinkartu a registrujte se v knihovně

Nejen pokud patříte mezi nováčky na Masarykově univerzitě, mohlo by se vám hodit několik tipů a rad.

Další akademický rok právě dostal zelenou, což pro stovky prváků znamená jejich první vysokoškolský křest ohněm. Pokud patříte mezi nováčky na Masarykově univerzitě, mohlo by se vám hodit několik tipů a rad, se kterými proplujete prvními týdny svého studentského života snadněji.

Kontrola jízdenek, prosím!

Bydlet pět minut pěšky od fakulty je bezesporu příjemná věc. Bohužel takové štěstí má málokterý student. Většina bydlí na kolejích nebo privátech dál od centra. Jestli se to týká i vás, začněte uvažovat o koupi šalinkarty, tedy předplatní jízdenky na hromadnou dopravu v Brně.

Měsíční přijde na 275 korun, čtvrtletní pak na 685 korun. Kromě klasické přepážky (kde ale potřebujete platný ISIC, potvrzení o studiu už neberou) ji lze dokonce zakoupit i online na stránce www.brnoid.cz a nechat si ji nahrát na platební kartu, což v peněžence zabírá méně místa. Navíc se vyhnete frontám. Peníze vám ušetří také nová navazující měsíční jízdenka, jejíž cena klesá s pravidelností, s níž si ji kupujete.

Za povinnou četbou nemusíte na konec světa
S první seminární prací přichází také první odborné zdroje a vy se tak chtě nechtě vydáte do knihoven. Každá fakulta má svou a studenti Masarykovy univerzity mají přístup do všech neomezeně. Hodí se to při shánění méně dostupných knih. Co je na jedné fakultě rozebráno, může být jinde volně k dispozici.

Při první návštěvě knihovny je potřeba počítat s registrací v podobě vyplnění krátkého formuláře, kterým dáte souhlas s podmínkami využívání knihovních služeb. Systém půjčování je velmi jednoduchý – některé publikace si lze půjčit domů až na měsíc, jiné musíte pročítat pouze v prostorách knihovny. Těm se říká „prezenční“ a zpravidla bývají barevně odlišeny. K vyhledávání knížek použijte portál aleph.muni.cz.

Eso v rukávu se jmenuje kopírka

Registrace ve fakultní knihovně má i jinou obrovskou výhodu. Kdykoli budete potřebovat něco okopírovat, vytisknout nebo naskenovat, můžete zajít právě tam. Ať už si budete pořizovat kopii povinné četby, nebo si tisknout něco soukromě, vyjde vás to na knihovní kopírce kolikrát levněji než v lecjakém obyčejném copycentru. A bez čekání! Skenování je dokonce úplně zadarmo.

Jediné, co k tomu musíte mít u sebe, je kartička ISIC. Kromě toho poskytují některé knihovny i ostatní dodatečné služby. Půjčují nabíječky na mobily, lankové zámky na notebooky anebo prodávají špunty do uší, cédéčka či eurofolie.

Za klidem utečte do celouniverzitní studovny

Že jsou vaši spolubydlící příliš hluční a ruší vás při učení? Kleknul vám notebook a vy musíte urgentně dopsat esej? Jste noční sova a vyhovuje vám zůstat nad skripty vzhůru do třetí hodiny ranní? Pak vás celouniverzitní počítačová studovna, které nikdo neřekne jinak než „cépéeska“, nadchne.

Dveře má otevřené nepřetržitě 24 hodin denně, a to i o víkendech. Po letní rekonstrukci se vám v ní budou vědomosti ukládat ještě rychleji. Poslouží k tomu 115 nových počítačů umístěných ve studijní části. Cépéeska se skvěle hodí i k práci na skupinových úkolech, k čemuž je určena společenská modrá zóna. Studovna sídlí na Komenského náměstí a k průchodu přes vstupní turniket u sebe opět mějte ISIC.

Kam na jídlo?

Ačkoli někdo nedá na bagety z automatu a levné párky v rohlíku dopustit, není důvod na nich přežívat celou svou vysokoškolskou éru. Až vás mezi přednáškami přepadne hlad, zaskočte na oběd do studentské menzy, kde se dá rychle a levně najíst. Jedna stojí na Moravském náměstí (a její součástí je velmi populární Veggie bar nabízející bezmasou i veganskou stravu), další pak na právnické fakultě (bohužel je ale teď kvůli opravám dočasně zavřená), na kolejích Vinařská a vůbec největší a nejmodernější najdete v bohunickém kampusu. Kromě toho je ale po budovách univerzity spousta bufetů s teplým jídlem, třeba na Komenského náměstí nebo Pizza Nostra na kolejích Družba.

Co že je to to SUPO?

S placením v menzách tak trochu souvisí i takzvaný SUPO účet. Jde o portál, jenž zpracovává veškeré platby mezi studentem a univerzitou, typicky například úhrady kolejného nebo třeba kopírování v knihovnách. Pozor ale na jeden chyták – k placení v menzách SUPO účet neslouží. Pro něj funguje oddělený systém, který se jmenuje Kredit.

Pokud si tedy prostřednictvím speciálních oranžových bankovníků dobijete SUPO penězi, v menze s nimi nezaplatíte. Abyste si tam za ně mohli koupit oběd, je nejprve potřeba obnos ze SUPO převést přes aplikaci Webkredit na Kredit účet. Sice převod zabere jen pár minut, ale je nevyhnutelný. Případně musíte myslet na to, že je potřeba si určitou sumu držet na obou místech, abyste vždy měli na obědy i na kopírování.

Ještě není pozdě na změnu rozvrhu

Zaregistrovali jste si nějaký předmět a po první přednášce jste zjistili, že nesplnil vaše očekávání a neobohacuje vás? Dá se s tím něco dělat? Máme dobré zprávy – dá. Až do 30. září vám IS dovolí si zapsané předměty bezproblémově odregistrovat. Jestliže naopak dostanete od spolužáků tip na zajímavý kurz a chcete ho absolvovat, máte do stejného data šanci se k němu dodatečně přihlásit. Stejný termín platí i pro přehlašování seminárních skupin, které můžete měnit třeba v momentě, kdy vám nevyhovuje vyučující nebo čas, kdy se hodina koná.

Ať už jde o jakoukoli změnu, vždy si ohlídejte kapacitu, jejíž nedostatek by mohl vaše případné úpravy zhatit. A zapamatujte si ještě jednu věc: co v seznamu zapsaných předmětů zůstane po posledním zářijovém dni, už nevymažete a musíte splnit. Raději si na tento den dejte do mobilu připomínku a všechny zapsané předměty pořádně překontrolujte.

Hlavní novinky