Přejít na hlavní obsah

7 věcí, které musíte vědět před prvákem

Přinášíme sedm věcí, které bychom si sami přáli vědět před tím, než jsme nastoupili na Masarykovu univerzitu.

Pokud chcete vyzrát na největší změny, které vás čekají s nástupem do prvního ročníku, nechte si od nás poradit.

1. Každý předmět musíte ukončit, kredity jsou zlato

Když si poprvé v životě vybíráte předměty a sestavujete rozvrh, nejspíš vám to ještě úplně nedojde. Každý sebezajímavější předmět, který si teď zvolíte, budete na konci semestru taky muset nějak ukončit (když to tento semestr nezvládnete, předmět opakujete). Nejčastěji to znamená zkoušku, na kterou bude nutné se pečlivě (a často i dlouho dopředu) připravovat. Nenechejte se proto unést úžasnými možnostmi a přistupujte k výběru předmětů s rozvahou. Po prvním semestru už budete lépe znát své možnosti – nebojte se odložit si na později předměty, které nemáte hned v prvním semestru povinné. Ony vám většinou neutečou.

Pokud vás naopak zláká možnost sestavit si takový rozvrh, že budete mít během semestru téměř úplné volno, taky zbystřete. Kredity neslouží jen k postupování do dalšího semestru, sčítají se za celé studium a každý semestr, který si uděláte volnější, se projeví v jiném semestru, který už tak volný nebude.

2. Je potřeba plánovat dopředu, aspoň trochu

Konec studia se teď zdá hrozně daleko a problémy s tím, co všechno musíte splnit, se taky vyřeší později, že? To je ale velká chyba – už od prvního semestru se vyplatí si studium aspoň v základních obrysech naplánovat. Některé předměty se vyučují jen ve vybraných semestrech, na povinný cizí jazyk nebo tělocvik může být občas problém se z kapacitních důvodů dostat. Rozhodně se tedy vyplatí mít přehled o tom, co a kdy potřebujete splnit. Počítejte taky s tím, že v posledních semestrech budete chtít mít více času na psaní závěrečné práce, nenechávejte si všechny povinné předměty až na tuhle dobu.

Výborným pomocníkem může být třeba Plánovač studia, který najdete v ISu v sekci Student/Během studia.

3. Můžete si zapisovat předměty ze všech fakult

Pokud jste byli ohromeni z toho, jaké množství zajímavých předmětů nabízí k zápisu váš obor, přičtěte si k tomu ještě nespočet předmětů ostatních fakult, které můžete také absolvovat. Neplatí to sice úplně plošně, i tak je ale předmětů, které jsou otevřené komukoliv z celé univerzity, opravdu hodně. Zauvažujte hlavně o cizích jazycích, nejrůznějších sportech nebo třeba o různých úvodech do disciplín, které by se vám mohly hodit.

Že škola neznamená jen výuku, to snad nemusíme zdůrazňovat. Kromě výběru předmětů tak svou pozornost obraťte také k seznamu studentských spolků, kterých na univerzitě existuje několik desítek. Určitě si aspoň jeden vyberte, není lepší způsob, jak získat nové kamarády.

4. ISIC kartička je brána ke slevám

Jako studenti se nyní těšíte spoustě výhod. O těch nejdůležitějších už asi víte: máte slevu 75 % na vlaky a autobusy, nemusíte platit sociální a zdravotní pojištění a můžete uplatnit studentskou slevu na daních, pokud chodíte na brigády. S kartou ISIC ale můžete celou řadu dalších slev získat i jinde. Všechny je najdete na webu, namátkou zmiňme třeba speciální studentské tarify od operátorů, slevy ve velkých fast-foodech nebo v řadě obchodů s elektrem, oblečením či knihami.

ISIC je navíc mezinárodní, takže studentské slevy můžete čerpat i v dalších zemích světa. Vyplatí se vždy zeptat, někdy se dá sleva využít i na místech, kde byste to úplně neočekávali. Jakmile vám ISIC po roce vyprší, není třeba si kupovat nový. Stačí si (už za méně peněz) pořídit jen revalidační přelepku, která jeho platnost prodlouží o další rok.

5. Jezte v menze a využijte IT servis

Levné jídlo je jedna z prvních věcí, které v Brně řešíte. Nejspíš už víte, že existují menzy, což jsou vysokoškolské obdoby školních jídelen. Spolu s menšími bufety jsou rozesety po celém městě a máte tak zaručeno, že se najíte kdekoliv za sníženou cenu. Po technické stránce je potřeba vědět, že platba za obědy probíhá ve všech menzách z karty ISIC, kterou si můžete nabíjet na pokladnách. Nepleťte si ale účet webkreditu s účtem SUPO, ten je oddělený a slouží hlavně k platbám za koleje nebo třeba za kopírování na univerzitních kopírkách. Mezi oběma účty se ale dají peníze převádět.

Právě za kopírkami, počítači a další technikou vyrazte do Celouniverzitní počítačové studovny na Komenského náměstí. Je otevřena non-stop a kdykoliv potřebujete něco urgentně řešit, zachrání vás. Určitě taky koukněte na web it.muni.cz, kde zjistíte, jak se připojit na univerzitní wi-fi nebo si zdarma stáhnout MS Office.

6. Být studentem přináší práva, ale i povinnosti

Je jasné, že s nástupem na univerzitu se pojí celá řada povinností, které musíte dodržovat, abyste studiem řádně postupovali. Ty se týkají především účasti na výuce a počtu kreditů, v některých případech ale vycházejí i ze zákonů a překračují sféru univerzity. Zahraniční studenti by například měli vědět, že jsou povinni městu platit za odvoz odpadu. Není to nijak vysoká částka, pohybuje se okolo sedmi set korun za rok.

Kromě povinností máte ale i svá práva, která vyplývají hlavně ze Studijního a zkušebního řádu. Vyplatí se ho prostudovat a zjistit, kdy máte nárok na výjimky nebo úlevy, jak se dá na univerzitě odvolat proti nějakému rozhodnutí či jak to chodí s mimořádnými termíny zkoušek či státnic. Obecně panuje na MUNI velice férové prostředí, ale je dobré vědět, co všechno můžete.

7. Pomoc je na dosah, stačí si o ni říct

Ať je nějaká problémová situace, ve které se ocitnete v souvislosti se studiem, sebevážnější, vždy vám někdo může pomoct. Pokud si nevíte rady s něčím specifickým v rámci svého konkrétního studijního programu, můžete se obrátit na programového konzultanta. S obecnějšími problémy okolo studia vám zase rádi pomohou na studijním oddělení vaší fakulty. Pokud jste v tíživé psychické nebo sociální situaci a má to vliv na vaše studium, můžete se zase obrátit na psychologické poradenství nabízené v rámci Poradenského centra MU. Podívejte se na web muni.cz/studenti do sekce Kdo mi může pomoci.

Hlavní novinky